Tlaková níž.

3.9.2010 7:57 | Autor: admin

Určite ste už počuli v predpovedi počasia výraz tlaková níž.

Je to tlakový útvar s najnižším tlakom vo svojom strede, prevláda v ňom tvorba oblakov a celkovo nestále počasie. Vzduch v ňom prúdi proti smeru hodinových ručičiek, samozrejme myslím u nás,  na severnej pologuli . Oblasť pôsobnosti je časti veľmi rozsiahla, sú to tisícky km, kde môžeme pozorovať vplyv tlakovej níže na počasie.

V prednej strane prúdi od južných zemepisných šírok teplý vzduch. Na teplom fronte sa pozorujú zrážky trvalé, na väčšej ploche.

V tyle tlakovej níže je studený vzduch. Tam prúdi chladný vzduch zo severných zemepisných šírok. Zrážky sú v podobe prehánok , sú lokálne a v lete sa pri búrkach vyskytujú aj nebezpečné poveternostné javy.

Tlaková níž sa v predpovediach počasia objavuje už od začiatku 19. storočia. Moreplavci si všimli, že pri nízkom tlaku vzduchu je plavba po mori nebezpečnejšia, obtiažnejšia, takže takémuto tlakovému útvaru venovali viac svojej pozornosti.

Aktuálna tlaková níž zasahuje od severného Fínska po južné Poľsko a aj dnešné prehánky vo východnej polovici Slovenka sú ešte spôsobované natekajúcim studeným vzduchom v tyle nízkeho tlaku.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...