Fén nielen v kúpeľni.

2.11.2010 13:57 | Autor: admin

S fénom už každý máme svoju vlastnú skúsenosť. Ale fén môžeme nájsť aj inde ako v kúpeľni.

Mám na mysli teplý vietor, ktorý nám prináša prudké oteplenie v chladných dňoch.

Pôvodne sa fénom označoval lokálny vietor, ktorý bol veľmi suchý, teplý a nárazový a vyskytoval sa v Alpách, presnejšie v oblasti medzi Ženevou a Salzburgom. Dnes je pre nás fénom každý vietor, ktorý spĺňa tieto kritériá.

Najčastejšie sa fén pozoruje práve v Alpách pri prúdení vlhkého vzduchu cez horskú prekážku. Na náveternej strane je veľa oblačnosti a zrážok, po prekonaní prekážky sa vzduch už zbavený vlhkosti začína pri zostupe do údolí otepľovať asi o 1 °C na 100 m. Z tohto dôvodu je na záveternej strane prekážky teplejšie a suchšie.

Takéto prúdenie  sa pozoruje napr. aj v Gruzínsku a  fénom môžeme nazvať aj chinook, ktorý vanie cez Skalnaté hory v USA a v Kanade. V zime sa tu pozorujú veľké rozdiely v teplote za veľmi krátky čas.

Napr. v Kanade v Britskej Kolumbii sa 11. januára 1983 zvýšila teplota o neuveriteľných 23 °C práve pri prúdení chinook. Pred prúdením mali -23 °C a za 1 hodinu sa oteplilo na 2 st.

Súčasné vysoké teploty na našom území sú tiež spôsobené prúdením vzduchu cez Alpy. Vo väčšej miere môžeme tento fénový efekt pozorovať  na teplote v Žiline.

Fén však nepriaznivo vplýva na citlivých jedincov. Tí môžu trpieť bolesťami hlavy, depresiami, zvýšenou nervozitou a aj veľkým strachom.  Je dokázané výskumami v už spomínaných USA a Kanade, že sa zvyšuje aj počet samovrážd a stúpa agresivita, ktorá môže vyústiť až do nepochopiteľných a zbytočných tragédií.  Preto sa v USA a v Kanade vydávajú aj varovania pred príchodom takéhoto typu počasia.

Cu sa vyskytuje už za prekážkou

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...