Čo dokáže vhodne postavená tlaková níž.

25.12.2010 16:43 | Autor: admin

To, že počasie na danom území závisí od polohy k riadiacemu tlakovému útvaru netreba veľmi zdôrazňovať. Pre tých, ktorí tomuto neveria, pridávam dnes zopár príkladov.

Včera sa nad Alpami nachádzala tlaková níž. Do jej tyla natekal studený vzduch od severu. Ten priniesol sneženie a zimu do Nemecka, Česka, kde nasnežilo až 25 cm čerstvého snehu.  V Taliansku bolo vlhko a búrlivo, v celom Taliansku pršalo, mali silné búrky až s 20 mm zrážok. Ak ste dnes videli prenos z Ríma, určite ste zaregistrovali množstvo dáždnikov na námestí.Ešte stále pršalo a ešte aj zajtra bude pršať.

Úplne iná situácia bola a je v Grécku. To sa nachádza na prednej strane spomínanej tlakovej níže a prúdi tam teplý vzduch od juhu, podľa jeho teploty vo voľnej atmosfére, až z Afriky. Včerajšia teplota by sa nám určite  páčila, Atény 21 st,  Larisa takmer 22 st. Teplota v noci viac ako 15 st. aj dnes je tam teplo, na väčšine územia majú viac ako 19 st. Teplo tam bude vrcholiť v priebehu sviatočnej nedele, ale už sa objavia popoludní búrky ako predzvesť studeného frontu, ktorý by mal prechádzať Gréckom počas noci z nedele na pondelok.  Ak by ste sa chceli ísť okúpať, tak voda má teplotu 14 st, pri Rodose dokonca až 16 st.

v týchto dňoch by asi nebol problém nájsť si miesto na pláži ...

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...