Čo dokáže vhodne postavená tlaková níž.

25.12.2010 16:43 | Autor: admin

To, že počasie na danom území závisí od polohy k riadiacemu tlakovému útvaru netreba veľmi zdôrazňovať. Pre tých, ktorí tomuto neveria, pridávam dnes zopár príkladov.

Včera sa nad Alpami nachádzala tlaková níž. Do jej tyla natekal studený vzduch od severu. Ten priniesol sneženie a zimu do Nemecka, Česka, kde nasnežilo až 25 cm čerstvého snehu.  V Taliansku bolo vlhko a búrlivo, v celom Taliansku pršalo, mali silné búrky až s 20 mm zrážok. Ak ste dnes videli prenos z Ríma, určite ste zaregistrovali množstvo dáždnikov na námestí.Ešte stále pršalo a ešte aj zajtra bude pršať.

Úplne iná situácia bola a je v Grécku. To sa nachádza na prednej strane spomínanej tlakovej níže a prúdi tam teplý vzduch od juhu, podľa jeho teploty vo voľnej atmosfére, až z Afriky. Včerajšia teplota by sa nám určite  páčila, Atény 21 st,  Larisa takmer 22 st. Teplota v noci viac ako 15 st. aj dnes je tam teplo, na väčšine územia majú viac ako 19 st. Teplo tam bude vrcholiť v priebehu sviatočnej nedele, ale už sa objavia popoludní búrky ako predzvesť studeného frontu, ktorý by mal prechádzať Gréckom počas noci z nedele na pondelok.  Ak by ste sa chceli ísť okúpať, tak voda má teplotu 14 st, pri Rodose dokonca až 16 st.

v týchto dňoch by asi nebol problém nájsť si miesto na pláži ...

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....