Na ako dlho dopredu sa dá predpovedať počasie….

23.12.2010 20:24 | Autor: admin

Mnohí by potrebovali poznať predpoveď počasia na niekoľko dní/týždňov dopredu. Aj keď si myslia, že je to jednoduché, nemajú pravdu. Ak by to bolo jednoduché, určite by sme sa mi, meteorológovia , nehnali do práce každý deň. Prišli by sme v pondelok, prípadne prvý týždeň v mesiaci a  hotovo!

Aj napriek intenzívnemu nástupu výpočtovej techniky do meteorológie sa stále nedarí pripraviť predpoveď počasia na dlhšiu dobu ako je 10 dní dopredu. Mohli ste si to všetci overiť na tohoročnej predpovedi počasia na Vianoce. Aj keď modely dobre vystihli tlakové pole, polohu riadiacej tlakovej níže sa im nedarilo dlho určiť správne. A od tohoto momentu veľmi závisí prúdenie vzduchu a, samozrejme, aj maximálne a minimálne teploty, zrážky a sila vetra.

Nemá preto zmysel, aby ste po nás, meteorológoch, chceli dlho dopredu vedieť, aká bude Veľká noc, kedy si treba vziať letnú dovolenku a či vám bude pršať na hody, niekedy na jeseň.  Všetky takto dlho pripravované informácie o počasí vychádzajú totiž z klimatologických údajov a tie nemajú s predpoveďou počasia na na najbližšie dni absolútne nič spoločné.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...