Vrtochy počasia.

10.1.2011 10:31 | Autor: admin

V strednej Európe stále prevláda teplý charakter januárového počasia. Prúdenie teplého vzduchu sa prejavuje nielen vysokými dennými a nočnými teplotami, ale veľmi rýchlo mizne sneh aj z polôh nad 1400 m a voda, ktorá jeho topením vzniká, napĺňa vodné toky.

Veľmi nepriaznivá situácia je nielen v Nemecku, kde rieka Rýn ukazuje svoje plné koryto, ale aj prihraničné regióny Francúzska s Nemeckom majú problém s vysokými vodnými hladinami a pretože sa tam aj dnes očakáva dážď, hrozba povodní je stále vysoko aktuálna.   Aj sever Talianska hlási problémy s riekami a s očakávanými vysokými zrážkovými úhrnmi.

Úplne iné situácia je v severských krajinách. Fínsko aj Nórsko upozorňujú na problémy s iným skupenstvom vody. Niektoré cesty v spomínaných krajinách sú neprejazdné, pretože je na nich až do 1 m vysoká vrstva snehu. V Nórsku je problém s lavínami a silným vetrom.

U našich susedov, či už v Maďarsku, Rakúsku, Čechách, ale aj v niektorých regiónoch Poľska, bude situáciu komplikovať hustá hmla. Aj to je jeden z následkov prúdenia teplého vlhkého vzduchu do Karpatskej kotliny. Aj dnes a aj zajtra sa očakáva tvorba hmiel s dohľadnosťou menej ako 100 m.

Nech už ste kdekoľvek, rešpektujte aktuálne počasie, stále ešte ťaháme za kratší koniec.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...