Veľkonočné pranostiky.

24.4.2011 17:55 | Autor: admin

Veľkonočné obdobie bolo veľmi dôležité v každoročnom chode povinností roľníkov. Nedivme sa teda, že sa podľa počasia v týchto dňoch snažili zistiť ako to bude vyzerať s ich úrodou. Nezabúdajme však, Veľká noc je pohyblivý sviatok, a teda pranostiky sa uplatňovali v období od 21. marca do 25. apríla.V takomto širokom období môže byť ešte sneh aj v nížinách, ale rovnako môže byť už teplota nad 20 °C aj v severných častiach krajiny. Pranostiky nemajú veľký predpovedný význam, skôr nám hovoria o ľudovej slovesnosti.

Zelený piatok. Ak je Zelený piatok biely, bude teplé leto. To by podľa tohoročného počasia znamenalo, že tepé leto bude len vo Vysokých Tatrách.

Veľký piatok. Ak prší na Veľký piatok, možno dúfať v dobrú úrodu. No, podľa tohto bude tohoročná úroda biedna. Boli sme na sucho, s extrémnymi teplotami až viac ako 28 st.

Biela sobota. Keď prší do Božieho hrobu, bude suchý rok. Na rok s nedostatkom vlahy sa môžu tešiť na severe východného Slovenska, ale aj na západe, kde v sobotu popršalo.

Veľkonočná nedeľa.Ak prší na veľkonočnú nedeľu, bude v lete núdza o vodu.  Tu sa k smädným krajom pridružia aj Kysuce a okolie Považskej Bystrice, kde dnes popršalo, či už to boli prehánky, alebo búrky.

Oveľa viac „fungujú“ pranostiky viažúce sa k Jurajovi, ten má meniny vždy 24. apríla.

kúsok radosti z Veľkej noci

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....