Veľkonočné pranostiky.

24.4.2011 17:55 | Autor: admin

Veľkonočné obdobie bolo veľmi dôležité v každoročnom chode povinností roľníkov. Nedivme sa teda, že sa podľa počasia v týchto dňoch snažili zistiť ako to bude vyzerať s ich úrodou. Nezabúdajme však, Veľká noc je pohyblivý sviatok, a teda pranostiky sa uplatňovali v období od 21. marca do 25. apríla.V takomto širokom období môže byť ešte sneh aj v nížinách, ale rovnako môže byť už teplota nad 20 °C aj v severných častiach krajiny. Pranostiky nemajú veľký predpovedný význam, skôr nám hovoria o ľudovej slovesnosti.

Zelený piatok. Ak je Zelený piatok biely, bude teplé leto. To by podľa tohoročného počasia znamenalo, že tepé leto bude len vo Vysokých Tatrách.

Veľký piatok. Ak prší na Veľký piatok, možno dúfať v dobrú úrodu. No, podľa tohto bude tohoročná úroda biedna. Boli sme na sucho, s extrémnymi teplotami až viac ako 28 st.

Biela sobota. Keď prší do Božieho hrobu, bude suchý rok. Na rok s nedostatkom vlahy sa môžu tešiť na severe východného Slovenska, ale aj na západe, kde v sobotu popršalo.

Veľkonočná nedeľa.Ak prší na veľkonočnú nedeľu, bude v lete núdza o vodu.  Tu sa k smädným krajom pridružia aj Kysuce a okolie Považskej Bystrice, kde dnes popršalo, či už to boli prehánky, alebo búrky.

Oveľa viac „fungujú“ pranostiky viažúce sa k Jurajovi, ten má meniny vždy 24. apríla.

kúsok radosti z Veľkej noci

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...