Aký bol október ?

29.10.2011 20:31 | Autor: admin

Aj keď do konca októbra chýbajú 2 dni, môžeme tento mesiac hodnotiť už teraz.

Pamätáte si ešte vyslovene horúci začiatok mesiaca? prvé dni boli nadpriemerne teplé, na hodnotách dlhodobých rekordov, najmä v južných častiach krajiny. Po teplých dňoch a prechode studeného frontu sme mali mrazivé rána aj v nížinách a stále slnečno na celom Slovensku. V chladnom vzduchu klesla teplota pod Tatrami až na hodnotu nižšiu ako -5 st a aj na Záhorí sme mali menej ako -3 st. Cez deň sa stále vzduch prehrial na príjemných 17 -19 st.Môžeme povedať, že to bola druhá časť babieho leta.

U nás aj naďalej pokračuje suchu, ktoré trápi poľnohospodárov už od letných mesiacov. Síce v prvej polovici mesiaca na niektorých miestach aj napršalo, na severe dokonca aj viac ako 25 mm zrážok, sucho sa stále drží na Považí, Ponitrí na Podunajskej nížine a aj na juhu stredného Slovenska.

V poslednej dekáde mesiaca naše počasie riadila tlaková výš, ktorá v uplynulých dňoch priniesla najmä na západ krajiny vyslovene dušičkové počasie, hoci východ mal pokračujúce gýčové babie leto. Západ hmlistý, s mrholením , s teplými ránami, viac ako 6 st a s popoludním na hodnote 9-12 st. Východ mal studené rána, tu mrzlo, do -4 st, ale popoludnia ako z reklamy na farebnú jeseň. Popoludní sa vzduch zohrial až na 16-18 st.

Záver mesiaca sa bude odohrávať v podobnom duchu a november na tom nič nepokazí.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Arktické ochladenie na konci februára!

Arktické ochladenie na konci februára!

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ? Nad územím Slovenska sa strieda 6...

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Niektorý ľudia vravia, že už chcú, aby prišlo oteplenie, niektorý...

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...