Aký bol október ?

29.10.2011 20:31 | Autor: admin

Aj keď do konca októbra chýbajú 2 dni, môžeme tento mesiac hodnotiť už teraz.

Pamätáte si ešte vyslovene horúci začiatok mesiaca? prvé dni boli nadpriemerne teplé, na hodnotách dlhodobých rekordov, najmä v južných častiach krajiny. Po teplých dňoch a prechode studeného frontu sme mali mrazivé rána aj v nížinách a stále slnečno na celom Slovensku. V chladnom vzduchu klesla teplota pod Tatrami až na hodnotu nižšiu ako -5 st a aj na Záhorí sme mali menej ako -3 st. Cez deň sa stále vzduch prehrial na príjemných 17 -19 st.Môžeme povedať, že to bola druhá časť babieho leta.

U nás aj naďalej pokračuje suchu, ktoré trápi poľnohospodárov už od letných mesiacov. Síce v prvej polovici mesiaca na niektorých miestach aj napršalo, na severe dokonca aj viac ako 25 mm zrážok, sucho sa stále drží na Považí, Ponitrí na Podunajskej nížine a aj na juhu stredného Slovenska.

V poslednej dekáde mesiaca naše počasie riadila tlaková výš, ktorá v uplynulých dňoch priniesla najmä na západ krajiny vyslovene dušičkové počasie, hoci východ mal pokračujúce gýčové babie leto. Západ hmlistý, s mrholením , s teplými ránami, viac ako 6 st a s popoludním na hodnote 9-12 st. Východ mal studené rána, tu mrzlo, do -4 st, ale popoludnia ako z reklamy na farebnú jeseň. Popoludní sa vzduch zohrial až na 16-18 st.

Záver mesiaca sa bude odohrávať v podobnom duchu a november na tom nič nepokazí.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...