Tlaková výš v zime.

19.11.2011 22:02 | Autor: admin

Tlaková výš je zaujímavý atmosférický útvar.

V lete sa jej tešíme, máme príjemne teplo, minimum oblačnosti, jednoducho….. pohoda !

Ale v zime ! to je iná káva! Prináša k nám babie leto na začiatku jesene, to sa nám páči, ale čím ďalej postupuje jeseň, tým viac sa príjemné babie leto mení na „dušičkové“ počasie s hmlami, mrholením.

Čím dlhšie zotrváva na jednom mieste, tým viac sa v nížinách objavujú hmly, ako dôsledok intenzívneho vyžarovania zemského povrchu, na hornej hranice inverzie sa objavuje inverzná oblačnosť, ktorá je čím ďalej tým hustejšia a slnko ju už nerozpustí, a preto zostávajú nížiny zabalené do hmly. Slnko sa objavuje až od vyšších nadmorských výšok, preto treba ísť do hôr, kde je príjemne slnečno a aj teplejšie ako u nás, dole. Pretože v tlakovej výši prevládajú zostupné pohyby, nie je takmer žiadna cirkulácia vzduchu v prízemnej vrstve, a tak sa tu hromadia aj škodliviny a tvorí sa smog.

Aj v ďalších dňoch to bude takto, nížiny hmlisté a s mrholením,ktoré môže namŕzať, alebo so slabým snežením, hory slnečné. Teplota v noci od 0  do -6 st, cez deň pri hmle minimálny denný chod, do 2-3 st, ak sa objaví slnko, tak teplota poskočí až na 5- 6 st.

Podtrhnuté a sčítané, aj najbližší týždeň bude naše počasie riadiť tlaková výš a zostane preto sucho, ale hmlisto, so zimou v nížinách zaliezajúcou pod nechty.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...