Tlaková výš v zime.

19.11.2011 22:02 | Autor: admin

Tlaková výš je zaujímavý atmosférický útvar.

V lete sa jej tešíme, máme príjemne teplo, minimum oblačnosti, jednoducho….. pohoda !

Ale v zime ! to je iná káva! Prináša k nám babie leto na začiatku jesene, to sa nám páči, ale čím ďalej postupuje jeseň, tým viac sa príjemné babie leto mení na „dušičkové“ počasie s hmlami, mrholením.

Čím dlhšie zotrváva na jednom mieste, tým viac sa v nížinách objavujú hmly, ako dôsledok intenzívneho vyžarovania zemského povrchu, na hornej hranice inverzie sa objavuje inverzná oblačnosť, ktorá je čím ďalej tým hustejšia a slnko ju už nerozpustí, a preto zostávajú nížiny zabalené do hmly. Slnko sa objavuje až od vyšších nadmorských výšok, preto treba ísť do hôr, kde je príjemne slnečno a aj teplejšie ako u nás, dole. Pretože v tlakovej výši prevládajú zostupné pohyby, nie je takmer žiadna cirkulácia vzduchu v prízemnej vrstve, a tak sa tu hromadia aj škodliviny a tvorí sa smog.

Aj v ďalších dňoch to bude takto, nížiny hmlisté a s mrholením,ktoré môže namŕzať, alebo so slabým snežením, hory slnečné. Teplota v noci od 0  do -6 st, cez deň pri hmle minimálny denný chod, do 2-3 st, ak sa objaví slnko, tak teplota poskočí až na 5- 6 st.

Podtrhnuté a sčítané, aj najbližší týždeň bude naše počasie riadiť tlaková výš a zostane preto sucho, ale hmlisto, so zimou v nížinách zaliezajúcou pod nechty.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....