Klimatická zmena a my.

15.12.2011 12:14 | Autor: admin

Určite ste zachytili v tlači alebo v TV, že klimatická konferencia v Durbane skončila aspoň prísľubom, že sa krajiny dohodnú na pokračujúcej zmluve, ktorá nahradí Kjótsky protokol ohľadom ochrany našej atmosféry pred skleníkovými plynmi a následne pred klimatickými zmenami.

Možno si poviete, že nás sa to ani netýka, čo vedci, politici a iní vážení ľudia robia paniku.  Prečo asi ?

Za posledné roky sa u nás objavuje stále viac a viac nepríjemných udalostí súvisiacich s počasím.  Pribúda prívalových zrážok, povodní z nich, pribúda suchých období.

Klimatológovia predpokladajú, že najväčším strašiakom pre nás sú vlny tepla a sucho.

Vlny tepla sa objavujú sporadicky už v týchto rokoch, napr. v r. 2007, ale náš organizmus nie je jednoducho stavaný na extrémne teplotné hodnoty. Preto sa musíme začať pomaly prispôsobovať aj takémuto javu a viac si všímať odporúčania lekárov ako byť aj v horúčavách fit.

Predpokladá sa, že vody v riekach bude oveľa menej, bude jej menej aj v pôde, bude sa s ňou musieť veľmi hospodárne nakladať. Nedostatok vody v pôde bude ohrozovať pestovanie plodín a výrobu potravín. Najhoršie to bude v polohách do 400 m, kde sa v súčasnosti sústreďuje naša poľnohospodárska produkcia.

V suchších pôdach sa zase bude dariť aj všelijakým škodcom,  u nás sa objavia živočíchy, ktoré máme možnosť vidieť najmä v krajinách na juhu Európy.

Budeme sa musieť prispôsobiť zmenám a stať sa ďaleko zodpovednejšími k sebe a okoliu, uvedomiť si, že na zemi budú musieť žiť aj naši vnuci. Darmo, zem nie je na jedno použitie.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....