Čo sa to deje ?

29.4.2012 18:13 | Autor: redakcia

Už od piatku k nám prúdi extrémne teplý vzduch a preskočili sme rovno do leta…Celkom iný názor na toto, čo sa deje u nás, majú určite obyvatelia západnej časti kontinentu. Tam je skutočne mrzké počasie-vietor, dážď, oblačnosť, zima.

Nad východom kontinentu zmohutnela tlaková výš a zároveň sa nad západom kontinentu vytvoril nižší tlak. Tlaková níž sa v prúdení od severozápadu neustálym prísunom studeného vlhkého oceánskeho vzduchu, čo pôsobilo ako neustále tankovanie paliva, dostala až nad Biskajský záliv a priniesla nepríjemné počasie nad Pyreneje. Zároveň stále mohutnela výš a po jej zadnej strane zároveň zosilnel prísun extrémne teplého vzduchu až so severu Afriky. A je to !

Horúco u nás a v okolí a studeno od Španielska cez Nemecko až k Dánsku. Zaujímavá situácia bola v sobotu v Nemecku, ktoré na dve časti rozdelil výrazný teplý front-sever Nemecka slušná jeseň, Rostock maximum 11 st ! ale juh Nemecka, Mníchov, cez 30 °C!

Takáto situácia sa nestáva často, ale niečo podobné , len v menšom, bolo aj v roku 1993, 1998.

Veľmi podobne ako dnes,  bude v Európe aj zajtra, ale plytučká brázda nízkeho tlaku sa pozvoľna dostane až do strednej Európy a v Čechách sa už bude zvyšovať pravdepodobnosť výskytu búrok.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...