Čo sa to deje ?

29.4.2012 18:13 | Autor: redakcia

Už od piatku k nám prúdi extrémne teplý vzduch a preskočili sme rovno do leta…Celkom iný názor na toto, čo sa deje u nás, majú určite obyvatelia západnej časti kontinentu. Tam je skutočne mrzké počasie-vietor, dážď, oblačnosť, zima.

Nad východom kontinentu zmohutnela tlaková výš a zároveň sa nad západom kontinentu vytvoril nižší tlak. Tlaková níž sa v prúdení od severozápadu neustálym prísunom studeného vlhkého oceánskeho vzduchu, čo pôsobilo ako neustále tankovanie paliva, dostala až nad Biskajský záliv a priniesla nepríjemné počasie nad Pyreneje. Zároveň stále mohutnela výš a po jej zadnej strane zároveň zosilnel prísun extrémne teplého vzduchu až so severu Afriky. A je to !

Horúco u nás a v okolí a studeno od Španielska cez Nemecko až k Dánsku. Zaujímavá situácia bola v sobotu v Nemecku, ktoré na dve časti rozdelil výrazný teplý front-sever Nemecka slušná jeseň, Rostock maximum 11 st ! ale juh Nemecka, Mníchov, cez 30 °C!

Takáto situácia sa nestáva často, ale niečo podobné , len v menšom, bolo aj v roku 1993, 1998.

Veľmi podobne ako dnes,  bude v Európe aj zajtra, ale plytučká brázda nízkeho tlaku sa pozvoľna dostane až do strednej Európy a v Čechách sa už bude zvyšovať pravdepodobnosť výskytu búrok.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....