Pankrác, Servác, Bonifác….

11.5.2012 18:55 | Autor: redakcia

…. a ešte aj Žofia, ktorá vraj vínka upíja .-)

Títo „svätci“ sú postrachom všetkých záhradkárov, ovocinárov, kvetinárov.

V strede najkrajšieho mesiaca roka sa k nám ešte odváži studený vzduch zo severu a pokazí dojem z teplých májových dní a záhradkárom radosť zo vzmáhajúcich sa hriadok zeleniny.

Traja zmrzliaci nechodia pravidelne, a v dlhodobých radoch priemernej ročnej teploty sa takmer neprejavujú, takže ich nemôžeme nazvať pravidelnou zmenou v prirodzenom chode teploty, ale to nevadí ! Vždy je to adrenalín, prídu, neprídu ?

Tento rok prídu, ale prejavia sa mierne, očakávame aj prízemné mrazíky, ale viac to bude tento rok o daždivom, veternom počasí.  Nebezpečným javom pre záhradu je nielen mráz, ktorý spáli rastlinstvo naraz, ale nepríjemným pre záhradkárov je aj chlad, umocnený vetrom. Rastlina trpí viac a pri takomto poškodení síce  nehynie naraz, ale často býva nevratne poškodená.

Celý nasledujúci týždeň má u nás prevládať chladnejšie, oblačné a vlhké počasie, kde  pri utíšení vetra v natečenom chladnom vzduchu a pri aj prechodnom vyjasnení vo vyššom tlaku poklesne teplota v horských dolinách a kotlinách až k O st vo 2 m výšky, a v nižších polohách sa očakáva prízemný mráz, t.j. pokles teploty najmenej na O st vo výške 5 cm nad zemským povrchom. Ale aj stačí k tomu, aby paprika, baklažán, ale aj tekvice, či uhorky mohli byť poškodené.

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...