Pankrác, Servác, Bonifác….

11.5.2012 18:55 | Autor: redakcia

…. a ešte aj Žofia, ktorá vraj vínka upíja .-)

Títo „svätci“ sú postrachom všetkých záhradkárov, ovocinárov, kvetinárov.

V strede najkrajšieho mesiaca roka sa k nám ešte odváži studený vzduch zo severu a pokazí dojem z teplých májových dní a záhradkárom radosť zo vzmáhajúcich sa hriadok zeleniny.

Traja zmrzliaci nechodia pravidelne, a v dlhodobých radoch priemernej ročnej teploty sa takmer neprejavujú, takže ich nemôžeme nazvať pravidelnou zmenou v prirodzenom chode teploty, ale to nevadí ! Vždy je to adrenalín, prídu, neprídu ?

Tento rok prídu, ale prejavia sa mierne, očakávame aj prízemné mrazíky, ale viac to bude tento rok o daždivom, veternom počasí.  Nebezpečným javom pre záhradu je nielen mráz, ktorý spáli rastlinstvo naraz, ale nepríjemným pre záhradkárov je aj chlad, umocnený vetrom. Rastlina trpí viac a pri takomto poškodení síce  nehynie naraz, ale často býva nevratne poškodená.

Celý nasledujúci týždeň má u nás prevládať chladnejšie, oblačné a vlhké počasie, kde  pri utíšení vetra v natečenom chladnom vzduchu a pri aj prechodnom vyjasnení vo vyššom tlaku poklesne teplota v horských dolinách a kotlinách až k O st vo 2 m výšky, a v nižších polohách sa očakáva prízemný mráz, t.j. pokles teploty najmenej na O st vo výške 5 cm nad zemským povrchom. Ale aj stačí k tomu, aby paprika, baklažán, ale aj tekvice, či uhorky mohli byť poškodené.

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....