Významné osobnosti a meteorológia.

29.7.2012 8:53 | Autor: redakcia

Mnoho významných osobností známych z iných oblastí vedy sa zaujímalo o meteorológiu a dosiahli aj tu zaujímavé výsledky.
Napr. Johann Gregor Mende už ako mladý vstúpil do kláštora, ale to mu nebránilo, aby sa nevenoval biológii, matematike a fyzike. Dlhé roky vykonával pozorovanie pre Ústredný úrad pre meteorológiu a zemský magnetizmus vo Viedni. Zistil napr., že stred mesta Brna  má vyššiu teplotu ako jeho okraje. Takémuto javu hovoríme „mestský ostrov tepla“ a zistil tiež, že splodiny z horenia šírené komínmi v meste sa pri určitom tlaku vzduchu držia pri zemi a ťažšie sa dýcha, v podstate zadefinoval smog.
Na Slovensku sa zase pokúšal katolícky kňaz Samuel Ferienčík šíriť predpovede počasie pre ovocinárov a poľnohospodárov. Vykonával pozorovania v tej odbornej časti meteorológie, ktorej dnes hovoríme fenológia. Túto jeho činnosť si tiež všimli v Ústrednom úrade a poslali mu meteoprístroje na zlepšenie jeho pozorovaní.
Aj Johann Wolfgang Goethe sa zaujímal o meteorológiu, obzvlášť o oblaky. Je známe jeho korešpodencia s Luke Howardom, tvorcom názvoslovia oblakov, kde konzultoval jednotlivé názvy a snažil sa prispieť svojou troškou.
A o meteorológiu sa zaujímal aj J.V. Stalin, dokonca ako študent školy vykonával pravidelné pozorovania.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...