Významné osobnosti a meteorológia.

29.7.2012 8:53 | Autor: redakcia

Mnoho významných osobností známych z iných oblastí vedy sa zaujímalo o meteorológiu a dosiahli aj tu zaujímavé výsledky.
Napr. Johann Gregor Mende už ako mladý vstúpil do kláštora, ale to mu nebránilo, aby sa nevenoval biológii, matematike a fyzike. Dlhé roky vykonával pozorovanie pre Ústredný úrad pre meteorológiu a zemský magnetizmus vo Viedni. Zistil napr., že stred mesta Brna  má vyššiu teplotu ako jeho okraje. Takémuto javu hovoríme „mestský ostrov tepla“ a zistil tiež, že splodiny z horenia šírené komínmi v meste sa pri určitom tlaku vzduchu držia pri zemi a ťažšie sa dýcha, v podstate zadefinoval smog.
Na Slovensku sa zase pokúšal katolícky kňaz Samuel Ferienčík šíriť predpovede počasie pre ovocinárov a poľnohospodárov. Vykonával pozorovania v tej odbornej časti meteorológie, ktorej dnes hovoríme fenológia. Túto jeho činnosť si tiež všimli v Ústrednom úrade a poslali mu meteoprístroje na zlepšenie jeho pozorovaní.
Aj Johann Wolfgang Goethe sa zaujímal o meteorológiu, obzvlášť o oblaky. Je známe jeho korešpodencia s Luke Howardom, tvorcom názvoslovia oblakov, kde konzultoval jednotlivé názvy a snažil sa prispieť svojou troškou.
A o meteorológiu sa zaujímal aj J.V. Stalin, dokonca ako študent školy vykonával pravidelné pozorovania.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....