Koľko dnes napršalo ?

16.10.2012 19:24 | Autor: redakcia

Tlaková níž nad Jadranom je veľmi zaujímavý tlakový útvar. Dokáže naše územie naisto zásobiť zrážkami a podľa umiestnenia jej stredu aj výdatnými. Prúdenie teplého vlhkého vzduchu od juhu a zároveň prúdenie chladnejšieho vzduchu od severu dokáže vytvoriť strih v prúdení a teda aj intenzívne zrážky. Miesto týchto výdatných zrážok je závislé od vzdialenosti stredu níže od nášho územia.
Dnes sme niečo také zažili…. výdatné zrážky sme zaznamenali na západe, v Ba na letisku viac ako 20, Piešťany viac ako 17, Žilina 12 a kúsok, ale Liesek len 5 a trošku a na východe, kam zrážky priputovali až popoludní, spadlo skutočne len symbolické množstvo, Košice 2 mm a Kamenica tiež.
Silné zrážky sa prejavili aj na veľkom teplotnom rozdiele medzi západom a východom. Na západe bolo dnešné maximum hlboko podpriemerné, BA 8 °C, PN 10, ZA 12, PD 16, KE 17, Kamenica 21,9 °C.
To sú paradoxy ….. a celé naše územie dnes ovplyvňovala tlaková níž so stredom niekde nad Jadranom a studený front, s ňou spojený postupujúci cez naše územie. … a to studený front sa vyznačuje skôr prehánkami ako trvalým dažďom.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...

Arktické ochladenie na konci februára!

Arktické ochladenie na konci februára!

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ? Nad územím Slovenska sa strieda 6...