Koľko dnes napršalo ?

16.10.2012 19:24 | Autor: redakcia

Tlaková níž nad Jadranom je veľmi zaujímavý tlakový útvar. Dokáže naše územie naisto zásobiť zrážkami a podľa umiestnenia jej stredu aj výdatnými. Prúdenie teplého vlhkého vzduchu od juhu a zároveň prúdenie chladnejšieho vzduchu od severu dokáže vytvoriť strih v prúdení a teda aj intenzívne zrážky. Miesto týchto výdatných zrážok je závislé od vzdialenosti stredu níže od nášho územia.
Dnes sme niečo také zažili…. výdatné zrážky sme zaznamenali na západe, v Ba na letisku viac ako 20, Piešťany viac ako 17, Žilina 12 a kúsok, ale Liesek len 5 a trošku a na východe, kam zrážky priputovali až popoludní, spadlo skutočne len symbolické množstvo, Košice 2 mm a Kamenica tiež.
Silné zrážky sa prejavili aj na veľkom teplotnom rozdiele medzi západom a východom. Na západe bolo dnešné maximum hlboko podpriemerné, BA 8 °C, PN 10, ZA 12, PD 16, KE 17, Kamenica 21,9 °C.
To sú paradoxy ….. a celé naše územie dnes ovplyvňovala tlaková níž so stredom niekde nad Jadranom a studený front, s ňou spojený postupujúci cez naše územie. … a to studený front sa vyznačuje skôr prehánkami ako trvalým dažďom.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....