Koľko u nás nasnežilo.

8.2.2013 7:27 | Autor: redakcia

Včerajšia štvrtková kalamita na strednom a východnom Slovensku nám zase ukázala, čo dokáže presúvajúca sa tlaková níž so svojim frontálnym systémom cez naše územie.
Obyvatelia postihnutých časti krajiny majú určite na spadnuté cm snehu svoj názor, ale ak sa pozrieme na oficiálne merania zo staníc SYNOP, až tak veľa toho nespadlo.
V Poprade na letisku mali včera večer o 18.00 UTC celkovú výšku snehu 57 cm a za ostatných 12 hodín spadli 4 mm, čo môže byť (podľa kvality) snehu niečo okolo 9 cm snehu. To má od tých záľah, čo sme mali možnosť vidieť v TV poriadne ďaleko.
V Stropkove bolo večer 22 cm, za deň spadlo 9 mm, čo môže byť niečo okolo 18 cm snehu. Tiež to nesedí s realitou… Prečo je tak ?
Odpoveď je pomerne jednoduchá… aj keď je zamračené a sneží nad veľkým územím, nie všade je množstvo snehu v oblaku rovnaké, takže aj množstvo spadnutého snehu je rozdielne doslova od metra k metru plochy. A pretože meracie body majú presne pravidlá, kde smú  byť uložené, tak sa zdá, že „nemerajú“ presne, veď napr. na druhom konci ulice spadlo oveľa viac.Svoje včera urobil aj vietor, ktorý presúval množstvo snehu z bodu A do bodu B veľmi chaoticky.
Zrážky sú veľmi variabilný prvok a včera sme si to mohli vyskúšať na vlastnej koži.
Nič to však nemen

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....