Vietor – priemerná rýchlosť a nárazy.

13.3.2013 20:32 | Autor: redakcia

Nedá mi nezareagovať na všelijaké špekulácie ohľadom veterného počasia, čo nás čaká  14. a 15. marca.
Vietor vzniká v dôsledku nerovnomerného rozloženia tlaku vzduchu. Vanie od miest s vyšším tlakom do miest z nižším tlakom a je tým silnejší, čím je väčší tento tlakový gradient, teda rozdiel tlakov.
V meteorológii sa stále ešte objavuje tzv. Beaufortova stupnica sily vetra, ktorá hovorí o silových účinkoch vetra.  Prioritne vznikla pre more a popisovala  a stále popisuje stav napnutia plachiet a výšku vĺn tvoriacich sa na otvorenej morskej hladine.  Pre pevninu je jej prenos trochu ošemetný, veď ako popíšete “ chôdza proti vetru nemožná“, keď inak na vietor reaguje dospelý človek ako dieťa. Ešte treba brať do úvahy, že za tie roky sa m/s trošku popúsvali aj sem, aj tam :-).
Nič to nemení na tom, že sa stále táto stupnica, aj keď už máme m/s , hojne využíva, napr. aj  v Nemecku v oficiálnych predpovediach.
Toľko malý historický exkurz.
A teraz k jadru.
Treba dôrazne rozlišovať medzi priemernou rýchlosťou a nárazmi. Prirovnávaním týchto dvoch neporovnateľných vecí sa miešajú hrušky s jablkami.
Priemerná rýchlosť je rýchlosť za určitý časový okamih, napr. za 5 min, 10 min.  Náraz je prechodné, krátkodobé zosilnenie vetra v časovom okamihu, napr. za spomínaných 10 min.
Nemožno teda stotožňovať priemerný vietor s nárazmi.
Ak sa čaká silný vietor, patrične sa pripomenie v predpovedi, a ak sa čaká aj jeho zosilnenie, uvedú sa aj nárazy. napr. v nárazoch až do 75 km/h, čo znamená, že krátkodobo môže mať až takúto rýchlosť, ale to v žiadnom prípade neznamená, že podľa Beaufortovej stupnice budeme mať niečo medzi búrlivým vetrom a víchricou. Ak by sme chceli byť korektní, tak by bolo treba povedať, že krátkodobo, v nárazoch, bude mať vietor takmer až účinky  víchrice.
Prečo to všetko píšem : v najbližších dňoch naše hory čaká vietor  v nárazoch až okolo 35 m/s, čo je podľa Beauforta st .12, orkán. Ale to bude iba vietor v nárazoch, nie priemerná rýchlosť , patrilo by sa povedať: v nárazoch až účinky orkánu.
Zmena slovíčka vo vete môže niekedy spôsobiť podivuhodné veci azbytočne vyplašiť .

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...