Vietor – priemerná rýchlosť a nárazy.

13.3.2013 20:32 | Autor: redakcia

Nedá mi nezareagovať na všelijaké špekulácie ohľadom veterného počasia, čo nás čaká  14. a 15. marca.
Vietor vzniká v dôsledku nerovnomerného rozloženia tlaku vzduchu. Vanie od miest s vyšším tlakom do miest z nižším tlakom a je tým silnejší, čím je väčší tento tlakový gradient, teda rozdiel tlakov.
V meteorológii sa stále ešte objavuje tzv. Beaufortova stupnica sily vetra, ktorá hovorí o silových účinkoch vetra.  Prioritne vznikla pre more a popisovala  a stále popisuje stav napnutia plachiet a výšku vĺn tvoriacich sa na otvorenej morskej hladine.  Pre pevninu je jej prenos trochu ošemetný, veď ako popíšete “ chôdza proti vetru nemožná“, keď inak na vietor reaguje dospelý človek ako dieťa. Ešte treba brať do úvahy, že za tie roky sa m/s trošku popúsvali aj sem, aj tam :-).
Nič to nemení na tom, že sa stále táto stupnica, aj keď už máme m/s , hojne využíva, napr. aj  v Nemecku v oficiálnych predpovediach.
Toľko malý historický exkurz.
A teraz k jadru.
Treba dôrazne rozlišovať medzi priemernou rýchlosťou a nárazmi. Prirovnávaním týchto dvoch neporovnateľných vecí sa miešajú hrušky s jablkami.
Priemerná rýchlosť je rýchlosť za určitý časový okamih, napr. za 5 min, 10 min.  Náraz je prechodné, krátkodobé zosilnenie vetra v časovom okamihu, napr. za spomínaných 10 min.
Nemožno teda stotožňovať priemerný vietor s nárazmi.
Ak sa čaká silný vietor, patrične sa pripomenie v predpovedi, a ak sa čaká aj jeho zosilnenie, uvedú sa aj nárazy. napr. v nárazoch až do 75 km/h, čo znamená, že krátkodobo môže mať až takúto rýchlosť, ale to v žiadnom prípade neznamená, že podľa Beaufortovej stupnice budeme mať niečo medzi búrlivým vetrom a víchricou. Ak by sme chceli byť korektní, tak by bolo treba povedať, že krátkodobo, v nárazoch, bude mať vietor takmer až účinky  víchrice.
Prečo to všetko píšem : v najbližších dňoch naše hory čaká vietor  v nárazoch až okolo 35 m/s, čo je podľa Beauforta st .12, orkán. Ale to bude iba vietor v nárazoch, nie priemerná rýchlosť , patrilo by sa povedať: v nárazoch až účinky orkánu.
Zmena slovíčka vo vete môže niekedy spôsobiť podivuhodné veci azbytočne vyplašiť .

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Arktické ochladenie na konci februára!

Arktické ochladenie na konci februára!

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ? Nad územím Slovenska sa strieda 6...

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Valentín, Valentín, aké počasie nám prinesieš ?

Niektorý ľudia vravia, že už chcú, aby prišlo oteplenie, niektorý...

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...