….. a je tu !

15.6.2013 20:15 | Autor: redakcia

Hovorím o prvej vlne tepla, čo k nám prišla.

Vlna tepla je definovaná podľa WMO ako teplé počasie, trvajúce zväčša viac dní , pri ktorom je Tmax aspoň o 5 °C vyššia ako sú priemerné Tmax v danom období na danom mieste. Po lopate povedané, ak sú teraz priemerné denné maximá na juhu krajiny okolo 24 °C, tak už  maximálna teplota na úrovni 29 °C trvajúca napr. 3-5 dní , nech by sa nám zdala akokoľvek malá, je klasifikovaná ako vlna tepla pre naše územie v tomto termíne.

Samozrejme, každá krajina má svoju vlastnú vlnu tepla. Také Švédsko… to už pri teplote vyššie ako 25 °C trvajúcej viac ako 3 dni hovorí o teplej vlne, ozaj a čo to tam teda mali v máji ?!

Naproti tomu Austrália hovorí o vlne tepla vtedy, ak T max po viac ako 3 dni po sebe má viac ako 40 °C ! Iný kraj, iný mrav :-).

V každom prípade – pozor na svoje zdravie! V najbližších dňoch bude u nás max teplota nad 35 °C, aspoň v utorok, v stredu a vo štvrtok je to vysoko pravdepodobné ( až do 37/38 °C ) , takže nezabudnúť na pokrývku hlavy, slnečné okuliare, krém s vysokým UV faktorom ( predpoklad UV indexu u nás je na 8 !), veľa vody a najmä v obedných hodinách sa vyhýbať pobytu na slnku .

A aj ľahšia strava, menej alkoholu a ak sa dá, ubrať plyn !!! Tie južanské národy nemajú siestu zbytočne, slnko vyčerpáva a dokáže aj zabiť. Pri vlne tepla, čo v roku 2003 prešla Európou,  na ňu doplatilo takmer 70 000 obyvateľov Európy.

Carpe diem , ľudkovia !

 

 

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...