….. a je tu !

15.6.2013 20:15 | Autor: redakcia

Hovorím o prvej vlne tepla, čo k nám prišla.

Vlna tepla je definovaná podľa WMO ako teplé počasie, trvajúce zväčša viac dní , pri ktorom je Tmax aspoň o 5 °C vyššia ako sú priemerné Tmax v danom období na danom mieste. Po lopate povedané, ak sú teraz priemerné denné maximá na juhu krajiny okolo 24 °C, tak už  maximálna teplota na úrovni 29 °C trvajúca napr. 3-5 dní , nech by sa nám zdala akokoľvek malá, je klasifikovaná ako vlna tepla pre naše územie v tomto termíne.

Samozrejme, každá krajina má svoju vlastnú vlnu tepla. Také Švédsko… to už pri teplote vyššie ako 25 °C trvajúcej viac ako 3 dni hovorí o teplej vlne, ozaj a čo to tam teda mali v máji ?!

Naproti tomu Austrália hovorí o vlne tepla vtedy, ak T max po viac ako 3 dni po sebe má viac ako 40 °C ! Iný kraj, iný mrav :-).

V každom prípade – pozor na svoje zdravie! V najbližších dňoch bude u nás max teplota nad 35 °C, aspoň v utorok, v stredu a vo štvrtok je to vysoko pravdepodobné ( až do 37/38 °C ) , takže nezabudnúť na pokrývku hlavy, slnečné okuliare, krém s vysokým UV faktorom ( predpoklad UV indexu u nás je na 8 !), veľa vody a najmä v obedných hodinách sa vyhýbať pobytu na slnku .

A aj ľahšia strava, menej alkoholu a ak sa dá, ubrať plyn !!! Tie južanské národy nemajú siestu zbytočne, slnko vyčerpáva a dokáže aj zabiť. Pri vlne tepla, čo v roku 2003 prešla Európou,  na ňu doplatilo takmer 70 000 obyvateľov Európy.

Carpe diem , ľudkovia !

 

 

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....