Padne/nepadne ?

8.8.2013 5:19 | Autor: redakcia

Dnes vyvrcholí prúdenie tropického vzduchu do našej oblasti. Teplota v hladine 850 hPa sa zdvihne až na 25 °c v poludňajších hodinách, čo je viac ako bolo v lete 2007, v júli, kedy sme zaznamenali doposiaľ najvyššiu teplotu u nás zaznamenanú, čo je 40.3 °C.
Aj podľa internetových diskusií sa špekuluje, že veď určite, ve=d aj okolité krajiny dávajú vysoké teploty, Rakúšania 40, Maďari 41…. , ale ….. aj v týchto dňoch je teplota v 850 hPa vysoká, nad 22 °C, vlhkosť sa takmer nemení, máme stále suchý vzduch, stále povieva JV  a ani jeho rýchlosť sa rapídne nezdvihne, a aj napriek tomu je odozva vysokej teploty v 850 hPa hladine na teplotu pri zemi nie taká, ako by sa dalo podľa známych meteo poučiek čakať.
Teplota sa síce zo dňa na deň zvyšuje, včera, teda v stredu, NR 37, Dudince 37.5, Hurbanovo 37.4, ZA 36.4,  Poprad/Tatry 33.1, Liesek 31.7 a Štrbské Pleso 29.1. Teplo bola aj na východe, kde sa tiež prekonávali dlhodobé teplotné rekordy, KE 34.6, Kamenica 35.4 °C.
Uvidíme, čo si na dnes atmosféra vymyslí a aká teplota nakoniec bude. Osobne si nemyslím, že padne absolútny teplotný rekord a že bude 40 °C.
Z obyčajného ľudského hľadiska je úplne jedno, či bude 37 alebo 39 °c, my to nie sme schopní nijakým spôsobom rozoznať, len na teplomeroch v meteo búdke a vytešovať sa, že sme mali extrémne teploty niekoľko dní po sebe.
Skôr by sme sa mali zamyslieť nad dôvodmi, prečo sa takéto extrémne poveternostné situácie počas posledných 20 rokov vyskytujú častejšie .
Prajem vám, aby ste dnešný extrémne horúci deň prežili čo najlepšie, bez ujmy na zdraví .

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....