Po víkende.

12.8.2013 5:36 | Autor: redakcia

Po horúcom 8. auguste, kedy sa prepisovali rekordy na celom Slovensku a teplota sa zastavila až na hodnote 39.6 °C, sme poniektorí čakali na ochladenie.
To bolo avizované už dlho dopredu a priniesť ho mal studený front. ŤAžko bolo určiť jeho príchod k nám, pretože sa začal vlniť a výrazne tým spomalil svoj postup. Nakoniec sa jeho oblačnosť objavila na západe v popoludňajších hodinách a búrky s ním súvisiace, síce ešte predfrontálne, prišli na sever krajiny tiež skoro popoludní.
Nakoniec sa západ krajiny dočkal divadla na oblohe v skorých večerných, ale najmä nočných hodinách, kedy si to výrazný búrkový systém nasmeroval v smere juh-sever cez západnú časť krajiny a priniesol so sebou búrky sprevádzané silnými zrážkami, okolo Karpát spadlo pri búrke viac ako 30 mm, a od Trenčína na sever boli lokality s úhrnom zrážok nad 50 mm, a na Orave sa za 24 hodín objavilo po 3 búrkach až viac ako 100 mm zrážok !
Objavili sa aj krúpy, niekde vo veľkosti vlašského orecha, okolie Trnavy, niekde vo veľkosti letného jabĺčka, okolie Tatier.
Búrky boli sprevádzané aj silným nárazovým vetrom. Aj keď sa na Slovensku čerti ženili, našťastie, výrazné škody neboli zaznamenané .
V nedeľu sa zrážky objavili vo východnej časti krajiny, kde sa ešte zdržiaval teplý vzduch. Sem prišiel navlnený studnený front až v sobotu popoludní.  Tu sa tiež objavili zrážkové úhrny nad 25 mm, ale bolo icj menej a najmä v okolí Spiša. Krúpy boli tiež v menšej miere, ale myslím, že sa nikto nenahneval.
Jediné, čo môžeme frontálnemu rozhraniu vytknúť, je, že nenapršal výraznejšie na väčšej ploche a neznížil tak zrážkový deficit. Ten je stále veľký najmä na juhozápade krajiny .

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...