Plytká tlaková níž v Európe aj jej schopnosti.

10.10.2013 19:43 | Autor: redakcia

Nad nami a našim susedmi na západ a juh sa nachádza plytučká oblasť nízkeho tlaku vzduchu.
Stačí však na to, aby k nám, čo sme na jej prednej strane dostával síce vlhký, ale teplý vzduch. Ten nám prináša síce zamračenú oblohu a slabý dážď, ale aj teploty , ktoré sú tak 3-4 °C vyššie ako je dlhodobý priemer.
Celkom inak sú na tom naši západní susedia, ktorým sa ujde chladný vzduch. Znamená to, že napr. v Nemecku sa pripravujú na snehové prehánky od nadmorskej  výšky najskôr 800 m, ale tá bude klesať až na 600 m.  V Alpách počítajú s 20 cm nového snehu. V noci zo štvrtka na piatok  sa čakajú búrky s krúpami a nad ránom aj tvorba poľadovice. K tomu ako bonus silný nárazový vietor.
V Čechách počítajú v noci od nadmorskej výšky 1000 m so zmiešanými zrážkami alebo snežením v Krušných horách a na Šumave.
Rakúšania upozorňujú podobne ako Nemci na silný vietor, búrky a  hranicu sneženia v noci na 1000 m, cez deň jej vzostup na 1700 m.
Ak pôjdete zajtra, alebo aj cez víkend do Salzburku, Mníchova, či do Prahy, nezabudnite sa nižšie teploty ako u nás a radšej si jeden sveter navyše pribaľte do svojej tašky.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....