Čo sa deje vo svete.

19.11.2013 20:22 | Autor: redakcia

V priebehu nedele sa cez štát Illinois v USA a neďaleko mesta Chcago prehnal silný systém búrok, od severozápadu na severovýchod, ktorý vyprodukoval aj niekoľko desiatok tornád.
Nakoniec ich nebolo cez 80, ako tvrdili prvotné informácie, ale bolo ich „len“ cez 60. Niektoré tornáda boli zarátané aj duplicitne.
Tento nebezpečný poveternostný jav priniesol nielen výrazné materiálne škody, ale žiaľ, vyžiadal si aj ľudské životy. Tornádo sa pohybovalo rýchlosťou viac ako 100 km/h a vietor v ňom mal viac ako 300 km/h.
Nebezpečná situácia vznikla z dôvodu teplotného kontrastu na prednej strane níže a natekajúcemu studenému vzduchu v tyle. Pretože bol aj silný vietor, podporoval vznik strihu vetra a to je tiež jedna z podmienok vzniku tornáda. Na všetky tieto podmienky upozorňovali meteorológovia už pred víkendom a svoje výstrahy v sobotu aj zdupľovali, ale , žiaľ, kam sa schováte pred rozzúrenou prírodou ?!
Ak sa vám zdá, že je na takéto čosi už neskoro, aj máte aj nemáte pravdu. Tornáda sú síce letný jav, ich prvý vrchol výskytu je apríl-máj, ale druhý vrchol je práve v mesiaci november.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...

Arktické ochladenie na konci februára!

Arktické ochladenie na konci februára!

Odkiaľ pochádza arktický vzduch ? Nad územím Slovenska sa strieda 6...