Inverzia na obzore !

11.12.2013 20:18 | Autor: redakcia

Tlaková výš, ktorá si nad nami rozložila svoj stan, prinesie v nasledujúcich dňoch zaujímavé počasie. Jedným z častých meteorologických omylov je, že oblasť vysokého tlaku vzduchu prináša slnko a teplo. V zimnom polroku to však takto jednoducho nefunguje.Tlaková výš  sa v zime vyznačuje inverzným charakterom počasia, kedy sa v nížinách v dôsledku radiačného ochladzovania  blízko zemského povrchu tvoria hmly a pretože slnko je veľmi nízko nad obzorom a krátku dobu, nemá silu, aby tieto hmly  rozpustilo a vytvorilo príjemne slnečnú oblohu.  V  zime sa preto v nižších polohách tvorí hmla alebo sa nížiny zabalia do nízkej oblačnosti, ktorá sa veľmi často udrží aj po celý deň. Čím je tlaková výš v našom priestore dlhšie, tým sa aj hmly a oblačnosť udržia dlhšiu dobu počas dňa a často sa udržia až do popoludňajších hodín  Na horách je v tom čase nádherne slnečno a aj teplejšie ako v nížinách a vytvára sa inverzia, kedy teplota s výškou paradoxne stúpa.

V najbližších dňoch nás niečo takéto čaká. Tlaková výš je veľmi mohutná a rozsiahla, budú sa pri nej vytvárať hmly podporované ešte aj prúdením teplého vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry k nám. Taký piatok tento týždeň už budú nižšie polohy zväčša zahalené do nižšej oblačnosti, môže slabo mrholiť. Slnko uvidíme v nížinách len ojedinele, ale vo výške 1500 m bude slnečno.

V noci bude teplota klesať zväčša na -2 až -8 °C. cez deň dosiahne 0 až 5 °C, v priebehu víkendu to bude už od -2 do 3 °C. Hory budú usmievavé s teplotou vo výške 1500 m okolo 6 °C.

Zatiaľ je chlad, silnejší mráz a sneh v nedohľadne.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....