Inverzia na obzore !

11.12.2013 20:18 | Autor: redakcia

Tlaková výš, ktorá si nad nami rozložila svoj stan, prinesie v nasledujúcich dňoch zaujímavé počasie. Jedným z častých meteorologických omylov je, že oblasť vysokého tlaku vzduchu prináša slnko a teplo. V zimnom polroku to však takto jednoducho nefunguje.Tlaková výš  sa v zime vyznačuje inverzným charakterom počasia, kedy sa v nížinách v dôsledku radiačného ochladzovania  blízko zemského povrchu tvoria hmly a pretože slnko je veľmi nízko nad obzorom a krátku dobu, nemá silu, aby tieto hmly  rozpustilo a vytvorilo príjemne slnečnú oblohu.  V  zime sa preto v nižších polohách tvorí hmla alebo sa nížiny zabalia do nízkej oblačnosti, ktorá sa veľmi často udrží aj po celý deň. Čím je tlaková výš v našom priestore dlhšie, tým sa aj hmly a oblačnosť udržia dlhšiu dobu počas dňa a často sa udržia až do popoludňajších hodín  Na horách je v tom čase nádherne slnečno a aj teplejšie ako v nížinách a vytvára sa inverzia, kedy teplota s výškou paradoxne stúpa.

V najbližších dňoch nás niečo takéto čaká. Tlaková výš je veľmi mohutná a rozsiahla, budú sa pri nej vytvárať hmly podporované ešte aj prúdením teplého vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry k nám. Taký piatok tento týždeň už budú nižšie polohy zväčša zahalené do nižšej oblačnosti, môže slabo mrholiť. Slnko uvidíme v nížinách len ojedinele, ale vo výške 1500 m bude slnečno.

V noci bude teplota klesať zväčša na -2 až -8 °C. cez deň dosiahne 0 až 5 °C, v priebehu víkendu to bude už od -2 do 3 °C. Hory budú usmievavé s teplotou vo výške 1500 m okolo 6 °C.

Zatiaľ je chlad, silnejší mráz a sneh v nedohľadne.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...