Počasie v prvých dňoch nového roku 2014.

31.12.2013 18:55 | Autor: redakcia

Ako na Nový rok, tak po celý rok .

Určite poznáte takúto pranostiku, ale to by sme sa asi veľmi nepotešili.

Nový rok 2014 začneme totiž s oblačnou až  zamračenou oblohou, sem-tam spŕchne, či zasneží, ale to len v prípade, ak budete vo výške asi 1000 m . Takto vysoko sa môžete stretnúť aj so snehovou vločkou, ale bude veľmi osamelá. Zrážok totiž veľa nebu, môže spadnúť maximálne do 2 cm „pravého“ snehu.  Teplomer nám ukáže hodnoty od 0 do 6 °C.

Prvé dni sa nebudú vymykať už zaužívaným zvyklostiam. V nižších polohách zväčša nízka oblačnosť, hmlisto, len ojedinele nesmelo vykuknú slnečné lúče. Miestami sa objavia aj slabé zrážky v podobe slabého občasného dažďa či jemného decentného mrholenia. V nočných hodinách teplota poklesne slabo pod nulu, zväčša bude teplota od 2 do -3 °C. Cez deň bude pokračovať teplé zimné počasie, aj keď už bez prekonávania teplotných rekordov, očakávame totiž „len“ od 1 do 7 °C.

Viac zrážok sa u nás, na Slovensku, objaví od soboty, 4. januára a súvisieť budú s tlakovou nížou nad Jadranom, ktorá svojim oblačným a zrážkovým poľom dočiahne až k nám. Bude to znovu dážď,  že nás to ani veľmi neprekvapilo,  a na horách od asi 1200 m bude snežiť. Podľa dnešných materiálov by mohlo spadnúť do 10 cm nového snehu, viem, nie je to veľa, ale v tejto mizérii je každý centimeter dobrý !  Teplota v noci od 5 do -1 °c, cez deň od 2 do 8 °C.

Rok 2013 bol bohatý na prekonávanie mnohých teplotných rekordov, zaznamenali sme aj snehové kalamity, povodeň na Dunaji, cez leto niekoľko vĺn tepla, teplotný rekord nad 40 °C sme neprekonali a zastavili sme sa tesne pod 40 °C , na jeseň zase silné zrážky, veľmi teplú jeseň a december , za ktorý by sa nemusel hanbiť ani marec.

Aké počasie si zapamätáte z roku 2013 ? Dajte nám vedieť, vopred ďakujeme :-).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...