Príde Mikuláš….

4.12.2013 19:24 | Autor: redakcia

….. a prinesie sneh, chlad a najmä silný vietor.
Ešte dnes sme boli v oblasti vysokého tlaku, po jeho severnom okraji v noci zbehne studený front, ktorý len rozbije inverznú vrstvu a paradoxne, bude zajtra teplejšie ako dnes.
To bude len taký „predskokan“. Skutočný studený, pôvodom arktický vzduch, príde až za druhým studeným frontom, ktorý je spojený s veľmi hlbokou tlakovou nížou nad Škandináviou.
Ten už v noci na Mikuláša začne od severozápadu ovplyvňovať naše počasie. Rozfúka sa, rozsneží sa, na západe v polohách pod 400 m to bude aj dážď, či dážď so snehom, ktorý môže namŕzať a tvoriť sa tak poľadovica.  Teplota v noci bude klesať totiž na 0 až -6 °C.  Cez deň budú už aj v nížinách zrážky prevažne snehové. Denné maximum od 0 do 5 °C, na severe aj mráz do -2 °C.
Na návetriach sa dá očakávať aj trvalejšie sneženie a nového snehu môžu byť za piatok 10-20 cm .
Problém bude robiť vietor. Tlaková níž je veľmi hlboká, tlakový gradient je veľký. Priložený obrázok ukazuje silný vietor nad Škandináviou,  ale nepríjemne bude fúkať aj v krajinách Beneluxu, strednej Európy. Jednoducho, po celom obvode rozsiahlej tlakovej níže.
U nás od severozápadu do 35 km/h, v nárazoch na celom území do 70 km/h, na horách až víchrica. Pri snežení a vetre sa budú tvoriť jazyky a záveje.
Vyzerá to tak, že pranostika : Na svätého Mikuláša už je zima celá naša, bude tento rok platiť aspoň na pár dní.
Studeno, veterno a snehovo bude aj počas víkendu, kedy bude teplota v noci klesať od -4 do -10, na severe, v dolinách a kotlinách až do -16 °C a cez deň od -5 do -1, na juhu do 3 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....