Príde Mikuláš….

4.12.2013 19:24 | Autor: redakcia

….. a prinesie sneh, chlad a najmä silný vietor.
Ešte dnes sme boli v oblasti vysokého tlaku, po jeho severnom okraji v noci zbehne studený front, ktorý len rozbije inverznú vrstvu a paradoxne, bude zajtra teplejšie ako dnes.
To bude len taký „predskokan“. Skutočný studený, pôvodom arktický vzduch, príde až za druhým studeným frontom, ktorý je spojený s veľmi hlbokou tlakovou nížou nad Škandináviou.
Ten už v noci na Mikuláša začne od severozápadu ovplyvňovať naše počasie. Rozfúka sa, rozsneží sa, na západe v polohách pod 400 m to bude aj dážď, či dážď so snehom, ktorý môže namŕzať a tvoriť sa tak poľadovica.  Teplota v noci bude klesať totiž na 0 až -6 °C.  Cez deň budú už aj v nížinách zrážky prevažne snehové. Denné maximum od 0 do 5 °C, na severe aj mráz do -2 °C.
Na návetriach sa dá očakávať aj trvalejšie sneženie a nového snehu môžu byť za piatok 10-20 cm .
Problém bude robiť vietor. Tlaková níž je veľmi hlboká, tlakový gradient je veľký. Priložený obrázok ukazuje silný vietor nad Škandináviou,  ale nepríjemne bude fúkať aj v krajinách Beneluxu, strednej Európy. Jednoducho, po celom obvode rozsiahlej tlakovej níže.
U nás od severozápadu do 35 km/h, v nárazoch na celom území do 70 km/h, na horách až víchrica. Pri snežení a vetre sa budú tvoriť jazyky a záveje.
Vyzerá to tak, že pranostika : Na svätého Mikuláša už je zima celá naša, bude tento rok platiť aspoň na pár dní.
Studeno, veterno a snehovo bude aj počas víkendu, kedy bude teplota v noci klesať od -4 do -10, na severe, v dolinách a kotlinách až do -16 °C a cez deň od -5 do -1, na juhu do 3 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...