Vianoce, sú už tu ….

23.12.2013 20:58 | Autor: redakcia

…. a vianočné počasie nie a nie prísť.
Je pravda, že s viac ako 70 % pravdepodobnosťou sa v našich zemepiských šírkach objavuje singularita “ Vianočné oteplenie“, ale aj tak si každý, no aspoň väčšina praje pekné biele Vianoce.
Tento rok očakávame, že bude v prúdení teplého vzduchu od juhu-juhozápadu aj v ďalších dňoch na našom území úradovať inverzia, ale je tu šanca, že sa v nížinách krajiny predsa len ak nie popretŕha, tak zmenší oblačnosť  a uvidíme aspoň na pár hodín slnečnejšiu oblohu. Vo štvrtok sa k nášmu územiu dostane navlnené frontálne rozhranie, ktoré prinesie zrážky, od asi 800-1000 m snehové.  Na západe krajiny sa vyskytnú lokálne aj silné zrážky, s úhrnom 20 mm/24 h.  Bude teplo, nie síce rekordne, aj keď taký Poprad, so svojimi 8.9°C z roku 1973 je z dnešného pohľadu 7 °C dosť blízko. Na Štedrý deň očakávame od 1 do 6 °C, na juhozápade  do 10 °C, Božie narodenie na západe ešte teplejšie, šanca je aj nad 10 °C a na Štefana, hoci v daždi , do 7 -8 °C.
Pozor na silný vietor ! Veľký tlakový gradient medzi hlbokou nížou na západ od nás, jej stred má tlak len 950 hPa, a vysokým tlakom na juhovýchod od nás, kde je stále nad 1025 hPa, prinesie silný juhovýchodný vietor do 35 km/h, na juhozápade, Orave a Kysuciach v nárazoch okolo 65 km/h a na horách búrlivý vietor až víchrica !
Silný vietor a zrážky  už šarapatia na severe Británie, ako, mimochodom takmer každý rok. Zimné obdobie je veľmi bohaté na hlboké tlakové níže, ktoré sa presúvajú kontinentom a prinášajú nepríjemné a nebezpečné zimné počasie aj do iných krajín, ako je napr. Nemecko, krajiny Beneluxu a Škandinávie.
Nuž, nevyzerá to so snehom u nás dobre, síce v závere roka bude opäť veľa zrážok, ale sneh len od 1000 m.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....