Vianoce, sú už tu ….

23.12.2013 20:58 | Autor: redakcia

…. a vianočné počasie nie a nie prísť.
Je pravda, že s viac ako 70 % pravdepodobnosťou sa v našich zemepiských šírkach objavuje singularita “ Vianočné oteplenie“, ale aj tak si každý, no aspoň väčšina praje pekné biele Vianoce.
Tento rok očakávame, že bude v prúdení teplého vzduchu od juhu-juhozápadu aj v ďalších dňoch na našom území úradovať inverzia, ale je tu šanca, že sa v nížinách krajiny predsa len ak nie popretŕha, tak zmenší oblačnosť  a uvidíme aspoň na pár hodín slnečnejšiu oblohu. Vo štvrtok sa k nášmu územiu dostane navlnené frontálne rozhranie, ktoré prinesie zrážky, od asi 800-1000 m snehové.  Na západe krajiny sa vyskytnú lokálne aj silné zrážky, s úhrnom 20 mm/24 h.  Bude teplo, nie síce rekordne, aj keď taký Poprad, so svojimi 8.9°C z roku 1973 je z dnešného pohľadu 7 °C dosť blízko. Na Štedrý deň očakávame od 1 do 6 °C, na juhozápade  do 10 °C, Božie narodenie na západe ešte teplejšie, šanca je aj nad 10 °C a na Štefana, hoci v daždi , do 7 -8 °C.
Pozor na silný vietor ! Veľký tlakový gradient medzi hlbokou nížou na západ od nás, jej stred má tlak len 950 hPa, a vysokým tlakom na juhovýchod od nás, kde je stále nad 1025 hPa, prinesie silný juhovýchodný vietor do 35 km/h, na juhozápade, Orave a Kysuciach v nárazoch okolo 65 km/h a na horách búrlivý vietor až víchrica !
Silný vietor a zrážky  už šarapatia na severe Británie, ako, mimochodom takmer každý rok. Zimné obdobie je veľmi bohaté na hlboké tlakové níže, ktoré sa presúvajú kontinentom a prinášajú nepríjemné a nebezpečné zimné počasie aj do iných krajín, ako je napr. Nemecko, krajiny Beneluxu a Škandinávie.
Nuž, nevyzerá to so snehom u nás dobre, síce v závere roka bude opäť veľa zrážok, ale sneh len od 1000 m.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...