Bude/nebude snežiť ?

23.1.2014 20:18 | Autor: redakcia

Meteorologické modely už v utorok naznačovali možnosť sneženia aj na juhozápade Slovenska.
Postupne však svoje nadšenie tlmili a tlmili, až z neho zostalo len maličké torzo.
Sneženie je spojené s presunom tlakovej níže, ktorá sa v týchto chvíľach formuje nad časťou Jadranu, bližšie k nášmu územiu. Pásmo zrážok súvisiace s touto nížou výrazne ovplyvní Slovinsko, Taliansko, časť Chorvátska, Maďarsko, Rakúsko, Česko a dotkne sa aj nás.
Zrážky u nás sa očakávajú na pohraničí s Rakúskom a Maďarsko. Ako hlboko sa dostanú do nášho „vnútrozemia“ je závislé na jeho šírke, rýchlosti postupu a najmä polohy stredu níže voči nášmu územiu. Sneženie by malo obzvlášniť deň v okolí Bratislavy, Galanty, Senca, Dunajskej Stredy, Šamorína, Trnavy, Malaciek, všetko mestá na pohraničí. Predpokladá sa do 2 cm snehu. Sneženie by malo začať nadránom a pokračovať až do popoludnia. Spadnúť by malo do 2 cm snehu, viem, nie je to veľa, ale vieme, čo dokáže narobiť aj maličké množstvo snehu na diaľnici a v našich mestách.
Iné problémy budú mať na juh od nás. V Slovinsku predpokladajú od 10 do 30 cm snehu za 24 hod, aj v Maďarsku  sa pripravujú na sneh, ale aj dážď so snehom a poľadovicu.
Po snehovej epizóde sa čakajú silné mrazy, ktoré počas víkendu prídu k nám aj v noci aj cez deň. Tie súvisia s ďalšou dávkou studeného, pôvodom arktického vzduchu od severu k nám. V sobotu a v nedeľu v noci na severe, v dolinách a kotlinách až -17°C, v sobotu maximálna denná teplota od -10 do -2°C a v nedeľu od -7 do 0°C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...