Bude/nebude snežiť ?

23.1.2014 20:18 | Autor: redakcia

Meteorologické modely už v utorok naznačovali možnosť sneženia aj na juhozápade Slovenska.
Postupne však svoje nadšenie tlmili a tlmili, až z neho zostalo len maličké torzo.
Sneženie je spojené s presunom tlakovej níže, ktorá sa v týchto chvíľach formuje nad časťou Jadranu, bližšie k nášmu územiu. Pásmo zrážok súvisiace s touto nížou výrazne ovplyvní Slovinsko, Taliansko, časť Chorvátska, Maďarsko, Rakúsko, Česko a dotkne sa aj nás.
Zrážky u nás sa očakávajú na pohraničí s Rakúskom a Maďarsko. Ako hlboko sa dostanú do nášho „vnútrozemia“ je závislé na jeho šírke, rýchlosti postupu a najmä polohy stredu níže voči nášmu územiu. Sneženie by malo obzvlášniť deň v okolí Bratislavy, Galanty, Senca, Dunajskej Stredy, Šamorína, Trnavy, Malaciek, všetko mestá na pohraničí. Predpokladá sa do 2 cm snehu. Sneženie by malo začať nadránom a pokračovať až do popoludnia. Spadnúť by malo do 2 cm snehu, viem, nie je to veľa, ale vieme, čo dokáže narobiť aj maličké množstvo snehu na diaľnici a v našich mestách.
Iné problémy budú mať na juh od nás. V Slovinsku predpokladajú od 10 do 30 cm snehu za 24 hod, aj v Maďarsku  sa pripravujú na sneh, ale aj dážď so snehom a poľadovicu.
Po snehovej epizóde sa čakajú silné mrazy, ktoré počas víkendu prídu k nám aj v noci aj cez deň. Tie súvisia s ďalšou dávkou studeného, pôvodom arktického vzduchu od severu k nám. V sobotu a v nedeľu v noci na severe, v dolinách a kotlinách až -17°C, v sobotu maximálna denná teplota od -10 do -2°C a v nedeľu od -7 do 0°C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....