Trojkráľová zima.

3.1.2014 16:57 | Autor: redakcia

Poznáte taký termín, že „trojkráľová zima „? Hovorí či lepšie povedané , hovorila o tom, že práve v období sviatku Troch kráľov sa v našich končinách objavoval vpád studeného arktického vzduchu, ktorý poriadne znižoval nočné a aj denné teploty . Studený vzduch prinášal mráz, ktorý štípal líca, zachádzal za nechty a kreslil abstraktné kvety na okná. Ach, kde to je ?!

Tento rok však pokračuje aj naďalej v teplom, až rekordne teplom duchu už od vianočných sviatkov. Aj naďalej bude pokračovať tento charakter počasia, čo znamená hmlisté a zamračené nížiny, tu len ojedinele zmenšená oblačnosť a bude aj naďalej teplo. V noci len slabé reklamné mrazy, od -1°C, zväčša bude od 5 do 1°C. Cez deň bude od 3 do 8 °C, na juhozápade a juhu stredného Slovenska  až do 12°C. Objavia sa slabé zrážky, na hrebeňoch hôr sneženie, ale tiež len slabé.

Kde je zima ?  Možno aj vy sa pýtate…. Na horách snehu očividne ubúda, zasnežovať sa nedá vo všetkých lyžiarskych strediskách , pretože denné teploty sa pohybujú v polohách od 800 do 1000 m do 5 °C.

Studený vzduch, ktorý by mohol k nám priniesť aspoň mráz, je však v nedohľadne, bazén studeného vzduchu je malý a je nezvyčajne teplo aj v lokalitách okolo severného polárneho kruhu.

V druhej polovici budúceho týždňa by nás mal od severovýchodu zasiahnuť studený front. Zatiaľ to vyzerá aspoň na prinesenie mrazov v noci a ochladenie cez deň.   Zrážok by však malo byť málo, pramálo…. ale, je to ešte ďaleko, tak sa nechajme prekvapiť .

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...