Trojkráľová zima.

3.1.2014 16:57 | Autor: redakcia

Poznáte taký termín, že „trojkráľová zima „? Hovorí či lepšie povedané , hovorila o tom, že práve v období sviatku Troch kráľov sa v našich končinách objavoval vpád studeného arktického vzduchu, ktorý poriadne znižoval nočné a aj denné teploty . Studený vzduch prinášal mráz, ktorý štípal líca, zachádzal za nechty a kreslil abstraktné kvety na okná. Ach, kde to je ?!

Tento rok však pokračuje aj naďalej v teplom, až rekordne teplom duchu už od vianočných sviatkov. Aj naďalej bude pokračovať tento charakter počasia, čo znamená hmlisté a zamračené nížiny, tu len ojedinele zmenšená oblačnosť a bude aj naďalej teplo. V noci len slabé reklamné mrazy, od -1°C, zväčša bude od 5 do 1°C. Cez deň bude od 3 do 8 °C, na juhozápade a juhu stredného Slovenska  až do 12°C. Objavia sa slabé zrážky, na hrebeňoch hôr sneženie, ale tiež len slabé.

Kde je zima ?  Možno aj vy sa pýtate…. Na horách snehu očividne ubúda, zasnežovať sa nedá vo všetkých lyžiarskych strediskách , pretože denné teploty sa pohybujú v polohách od 800 do 1000 m do 5 °C.

Studený vzduch, ktorý by mohol k nám priniesť aspoň mráz, je však v nedohľadne, bazén studeného vzduchu je malý a je nezvyčajne teplo aj v lokalitách okolo severného polárneho kruhu.

V druhej polovici budúceho týždňa by nás mal od severovýchodu zasiahnuť studený front. Zatiaľ to vyzerá aspoň na prinesenie mrazov v noci a ochladenie cez deň.   Zrážok by však malo byť málo, pramálo…. ale, je to ešte ďaleko, tak sa nechajme prekvapiť .

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....