Sneh ante portas !

12.3.2014 18:59 | Autor: redakcia

Dnešok sa zaradil opäť k veľmi teplým dňom, kedy teplota bola vhodná pre aprílové dni a nie pre marec v prvej polovici.
Aj naďalej režíruje počasie u nás mohutná a rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu. Takáto poveternostná situácia spôsobuje aj veľké teplotné amplitúdy, teda veľký rozdiel medzi minimálnou a maximálnou dennou teplotou., PD dnes minimu -1.4 a maximum 18.1°C,  ale býva aj vyššia, samozrejme, viac ako 20°C a aj také sme už tento rok mali.
Do konca pracovného týždňa sa nič meniť nebude, len sa k nám bude bližšie presúvať výrazný studený front.  Ten už počas soboty ovplyvní naše počasie. Ochladí sa, rozfúka sa, začne pršať/snežiť.
Sobota spočiatku ešte málooblačná. Cez deň postupne pribúdanie oblačnosti, najskôr Kysuce, Orava a Liptov spolu s horným Považím a popoludní aj dážď.
Hranica sneženia bude klesať až na večerných asi 800-1000 m na severozápade. Denná teplota v sobotu ešte vysoká,  11 až 17 °C, ale na severozápade od 7 do 11 °C, pričom maximum tam bude už pred obedom. Rozfúka sa silný vietor, západ a ž severozápad s rýchlosťou 30-35 km/h, v nárazoch okolo 60-65 km/h.
V nedeľu už potom studený vzduch so zrážkami na mnohých miestach krajiny, v noci od 500, cez deň od 700 m snehové. Sneh sa objaví aj v okolí Púchova, Rajca, Prievidze, ale aj na Myjave a priľahlých kopaniciach sa v nedeľu ráno môže objaviť poprašok. Na Kysuciach, Orave, Liptove v okolí Tatier počítajte s perinou aj do 10 cm.  Teplota  5 až 10°C, ale sever len od 1 do 4°C, ba dokonca krajný sever aj slabý celodenný mráz. Naďalej silno veterno, pričom vietor bude len umocňovať pocit chladu.
Pondelok sa už teplota začne dvíhať, opäť sa v ďalších dňoch dostaneme na juhu až do 13-15°C, ale sever zostane chladnejší. Bude veľa oblačnosti, aj zrážok, ale hranica sneženia sa dostane nad 1100 m .  Vietor bude slabnúť iba pomaly.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....