Sneh ante portas !

12.3.2014 18:59 | Autor: redakcia

Dnešok sa zaradil opäť k veľmi teplým dňom, kedy teplota bola vhodná pre aprílové dni a nie pre marec v prvej polovici.
Aj naďalej režíruje počasie u nás mohutná a rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu. Takáto poveternostná situácia spôsobuje aj veľké teplotné amplitúdy, teda veľký rozdiel medzi minimálnou a maximálnou dennou teplotou., PD dnes minimu -1.4 a maximum 18.1°C,  ale býva aj vyššia, samozrejme, viac ako 20°C a aj také sme už tento rok mali.
Do konca pracovného týždňa sa nič meniť nebude, len sa k nám bude bližšie presúvať výrazný studený front.  Ten už počas soboty ovplyvní naše počasie. Ochladí sa, rozfúka sa, začne pršať/snežiť.
Sobota spočiatku ešte málooblačná. Cez deň postupne pribúdanie oblačnosti, najskôr Kysuce, Orava a Liptov spolu s horným Považím a popoludní aj dážď.
Hranica sneženia bude klesať až na večerných asi 800-1000 m na severozápade. Denná teplota v sobotu ešte vysoká,  11 až 17 °C, ale na severozápade od 7 do 11 °C, pričom maximum tam bude už pred obedom. Rozfúka sa silný vietor, západ a ž severozápad s rýchlosťou 30-35 km/h, v nárazoch okolo 60-65 km/h.
V nedeľu už potom studený vzduch so zrážkami na mnohých miestach krajiny, v noci od 500, cez deň od 700 m snehové. Sneh sa objaví aj v okolí Púchova, Rajca, Prievidze, ale aj na Myjave a priľahlých kopaniciach sa v nedeľu ráno môže objaviť poprašok. Na Kysuciach, Orave, Liptove v okolí Tatier počítajte s perinou aj do 10 cm.  Teplota  5 až 10°C, ale sever len od 1 do 4°C, ba dokonca krajný sever aj slabý celodenný mráz. Naďalej silno veterno, pričom vietor bude len umocňovať pocit chladu.
Pondelok sa už teplota začne dvíhať, opäť sa v ďalších dňoch dostaneme na juhu až do 13-15°C, ale sever zostane chladnejší. Bude veľa oblačnosti, aj zrážok, ale hranica sneženia sa dostane nad 1100 m .  Vietor bude slabnúť iba pomaly.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...