Austrália aktuálne.

12.4.2014 19:34 | Autor: redakcia

V blízkosti Austrálie je už toľko prehriatej vody, že umožňuje vznik a presun tropických cyklón až ku svojim brehom.
Jeden  taký  s menom Ita už dosiahol severovýchodné pobrežie Austrálie a prinútil tamojších meteorológov vydať výstrahy.
 Ita však bola podstatne silnejšia, dosiahla stupeň  5, čo je najvyšší stupeň v stupnici tropických cyklón  a nahnala strach a obavy obyvateľom Austrálie.  Do blízkosti Austrálie sa dostala síce s vysokým stupňom nebezpečenstva, ale pri strete s pobrežím zoslabla  a meteorológovia, hoci vydali varovanie na jej vyčíňanie pôvodne vyššieho stupňa a obávali sa aj väčších prejavov prírodného živlu, nakoniec sa uspokojili s vydaním výstrah na silný vietor, veľké nárazy, až nad 120 km/h a silné prívalové zrážky, čo je stupeň výstrahy 1.
Samozrejme,  škody spôsobila, odnesené strechy, poničené elektrické vedenia, ale predsa len, je toho zatiaľ menej ako boli pôvodné predpoklady.  Veľké zrážky síce potešili poľnohospodárov v tejto oblasti, pretože je tu sucho, ale úroda sa aj pod vplyvom silných zrážok veľmi poškodila, ba na niektorých častiach je úplne zničená.
Ita ešte nekončí, postupuje ďalej do vnútrozemia Austrálie a výstrahy na vietor, dážď a prípadné škody naďalej trvajú.  Ochranárov ale veľmi potešilo, že Ita zoslabne ešte viac a vietor s ňou spojený už nebude mať ani v nárazoch 80 km/h, čo je hraničná hodnota vetra pre Veľkú Koralovú bariéru. Tá by mohla byť pri silnejšom vetre veľmi poškodená.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....