Budeme mať letný deň?

6.4.2014 15:39 | Autor: redakcia

Aj keď víkend bol oblačnejší, než sme možno čakali a chceli, ba dokonca sa u nás objavili aj slabé zrážky, stále sme však nad dlhodobý teplotným priemerom charakteristickým pre dátum v kalendári.
Aj začiatok nového týždňa bude v znamení nadpriemerného jarného počasia. Očakávame polojasnú až oblačnú oblohu a teplotu v tých najteplejších lokalitách nad 20°C. Sever bude mať teplotu okolo 15°C.
Ešte teplejší deň bude v utorok. To by k nám pred výrazným studeným frontom mal vyvrcholiť prílev teplého vzduchu od juhu. Bude slnečno a veľmi teplo. Najvyššia teplota bude v intervale od 20 do 25°C, sever okolo 18 °C. Deň, v ktorom najvyššia denná teplota má aspoň 25°C , sa nazýva v meteorológii letným dňom. Viem, že ste to vedeli, je to len pre pripomenutie :-).  Letnú teplotu už budeme môcť zažiť napríklad v Dudinciach, v Hurbanove, Nitre, Žihárci, ale vhodným kandidátom je aj Prievidza a Sliač, či Žiar nad Hronom. Jednoducho….. bude veľmi teplý deň.
Ale, počas celého dňa sa k nám bude blížiť studený front a klin chladného vzduchu  popoludní na západe spôsobí vznik kopovitej oblačnosti a z nej prehánky, ba ojedinele aj búrky. Front sa naplno prejaví na našom území počas noci, kedy od západu sa zrážky objavia u nás na mnohých miestach, či už to budú prehánky, alebo aj búrky. Zrážky môžu byť lokálna  aj výdatné.
V stredu v chladnom vzduchu pri vysokom tlaku a veternom počasí sa pripravme na citeľné ochladenie. Zrážky ešte najmä na severe a východe, inak premenlivá oblačnosť. Maximálna teplota od asi 7 °C na Kysuciach a Orave, Liptove, po 15 °C na Podunajskej nížine a juhu stredného Slovenska.  Bude sa znižovať aj hranica sneženia. Počas stredy sa sneh objaví od výška asi 1300 m. Vietor bude od severozápadu do 30 km/h, v nárazoch okolo 50 km/h.
Ďalšie dni budú s chladnejšími ránami, keď na severe bude teplota do rána klesať aj slabo pod nulu, to najmä pri utíšení vetra a zmenšení oblačnosti.  Objavia sa prehánky, už ale menej často, vo štvrtok ešte od asi 1000 m snehové. Cez deň bude teplomer ukazovať zväčša 10 až 18°C.
Netreba sa diviť, apríl je mesiac, ktorý ešte prináša do našich zemepisných šírok aj chladný vzduch od severu až severozápadu a ešte nám ukazuje aj snehové vločky, dokonca aj v nížinách Slovenska. Takto tomu bolo napríklad aj v roku 2003, kedy sa časté snehové prehánky objavovali aj na Podunajskej nížine.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...