Budeme mať letný deň?

6.4.2014 15:39 | Autor: redakcia

Aj keď víkend bol oblačnejší, než sme možno čakali a chceli, ba dokonca sa u nás objavili aj slabé zrážky, stále sme však nad dlhodobý teplotným priemerom charakteristickým pre dátum v kalendári.
Aj začiatok nového týždňa bude v znamení nadpriemerného jarného počasia. Očakávame polojasnú až oblačnú oblohu a teplotu v tých najteplejších lokalitách nad 20°C. Sever bude mať teplotu okolo 15°C.
Ešte teplejší deň bude v utorok. To by k nám pred výrazným studeným frontom mal vyvrcholiť prílev teplého vzduchu od juhu. Bude slnečno a veľmi teplo. Najvyššia teplota bude v intervale od 20 do 25°C, sever okolo 18 °C. Deň, v ktorom najvyššia denná teplota má aspoň 25°C , sa nazýva v meteorológii letným dňom. Viem, že ste to vedeli, je to len pre pripomenutie :-).  Letnú teplotu už budeme môcť zažiť napríklad v Dudinciach, v Hurbanove, Nitre, Žihárci, ale vhodným kandidátom je aj Prievidza a Sliač, či Žiar nad Hronom. Jednoducho….. bude veľmi teplý deň.
Ale, počas celého dňa sa k nám bude blížiť studený front a klin chladného vzduchu  popoludní na západe spôsobí vznik kopovitej oblačnosti a z nej prehánky, ba ojedinele aj búrky. Front sa naplno prejaví na našom území počas noci, kedy od západu sa zrážky objavia u nás na mnohých miestach, či už to budú prehánky, alebo aj búrky. Zrážky môžu byť lokálna  aj výdatné.
V stredu v chladnom vzduchu pri vysokom tlaku a veternom počasí sa pripravme na citeľné ochladenie. Zrážky ešte najmä na severe a východe, inak premenlivá oblačnosť. Maximálna teplota od asi 7 °C na Kysuciach a Orave, Liptove, po 15 °C na Podunajskej nížine a juhu stredného Slovenska.  Bude sa znižovať aj hranica sneženia. Počas stredy sa sneh objaví od výška asi 1300 m. Vietor bude od severozápadu do 30 km/h, v nárazoch okolo 50 km/h.
Ďalšie dni budú s chladnejšími ránami, keď na severe bude teplota do rána klesať aj slabo pod nulu, to najmä pri utíšení vetra a zmenšení oblačnosti.  Objavia sa prehánky, už ale menej často, vo štvrtok ešte od asi 1000 m snehové. Cez deň bude teplomer ukazovať zväčša 10 až 18°C.
Netreba sa diviť, apríl je mesiac, ktorý ešte prináša do našich zemepisných šírok aj chladný vzduch od severu až severozápadu a ešte nám ukazuje aj snehové vločky, dokonca aj v nížinách Slovenska. Takto tomu bolo napríklad aj v roku 2003, kedy sa časté snehové prehánky objavovali aj na Podunajskej nížine.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....