Púštny prach na Slovensku.

4.4.2014 10:11 | Autor: redakcia

Do Európy sa v dôsledku púštnych búrok v uplynulých dňoch dostal púštny prach.
Prúdením vo vyšších vrstvách atmosféry pokazil náladu v Španielsku, zhoršal ovzdušie v Paríži a v iných častiach Francúzska až tak, že tam citlivejší ľudia museli nosiť rúšku na tvári, zhoršil počasie aj v krajinách Beneluxu, vo Veľkej Británii av Nemecku. Prúdením sa dostáva stále viac a viac na východ Európy.
Prach sa podľa družicových pozorovaní a meraní nachádza vo výške 10000 m nad zemou a pri prehánkach a búrkach  sa dostane aj na zemský povrch.
Stalo sa tak vo veľkej miere na severe Španielska, kde to bolo až jemné blatko, svoj podiel prachu si našli na autách, chodníkoch a strechách aj obyvatelia Francúzska, Nemecka, kde pri silnejších prehánkach, ako napr. v Muehlheim an Main,  sa vyššia vrstva prachu objavila na rovných plochách.
Počas víkendu sa teda s pozdravom zo Sahary môžeme stretnúť aj u nás, na Slovensku.  Počas víkendových dní sa očakávajú prehánky aj u nás, najmä v severnej časti krajiny, ale v nedeľu aj na západe, je teda možné, že aj na našich autách, strechách, či chodníkoch nájdeme jemný piesok, ktorý k nám putoval mnoho dní.
Priložený obr. je z WetterOnline

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...