Púštny prach na Slovensku.

4.4.2014 10:11 | Autor: redakcia

Do Európy sa v dôsledku púštnych búrok v uplynulých dňoch dostal púštny prach.
Prúdením vo vyšších vrstvách atmosféry pokazil náladu v Španielsku, zhoršal ovzdušie v Paríži a v iných častiach Francúzska až tak, že tam citlivejší ľudia museli nosiť rúšku na tvári, zhoršil počasie aj v krajinách Beneluxu, vo Veľkej Británii av Nemecku. Prúdením sa dostáva stále viac a viac na východ Európy.
Prach sa podľa družicových pozorovaní a meraní nachádza vo výške 10000 m nad zemou a pri prehánkach a búrkach  sa dostane aj na zemský povrch.
Stalo sa tak vo veľkej miere na severe Španielska, kde to bolo až jemné blatko, svoj podiel prachu si našli na autách, chodníkoch a strechách aj obyvatelia Francúzska, Nemecka, kde pri silnejších prehánkach, ako napr. v Muehlheim an Main,  sa vyššia vrstva prachu objavila na rovných plochách.
Počas víkendu sa teda s pozdravom zo Sahary môžeme stretnúť aj u nás, na Slovensku.  Počas víkendových dní sa očakávajú prehánky aj u nás, najmä v severnej časti krajiny, ale v nedeľu aj na západe, je teda možné, že aj na našich autách, strechách, či chodníkoch nájdeme jemný piesok, ktorý k nám putoval mnoho dní.
Priložený obr. je z WetterOnline

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....