Oblačný a daždivý týždeň.

11.5.2014 13:13 | Autor: redakcia

Dnešná nedeľa je upršaná, na niektorých miestach krajiny sú zrážky aj výdatné.

Situácia sa v nasledujúcich dňoch meniť nebude, ba priam naopak. Množstvo zrážok, silnejúci vietor a chladno nás bude sprevádzať aj počas nasledujúcich dní.

Dnes je to prúdenie chladnejšieho vlhkého vzduchu od západu k nám, čo nám zabezpečuje zamračenú oblohu a dážď, prehánky, ale v nasledujúcich dňoch bude riadiť naše počasie tlaková níž, ktorá sa na vlne zvlneného studeného frontu vybuduje v priestore Balkánu.

Znamená to, že v nasledujúcich dňoch budeme mať  prevažne veľkú oblačnosť až zamračenú oblohu. Bude pršať, niektoré lokality na severe krajiny by podľa modelových výstupov mali za 4 dni dostať viac ako 100 mm zrážok. Niekto si povie, že veď za 4 dni, ale berte do úvahy, že pôda už bude nasýtená, nič nevsiakne, voda sa bude hromadiť na povrchu, toky sa začnú plniť…. môže reálne hroziť na menších tokoch povodňová situácia.

Zosilnie aj vietor, ktorý v západnej časti bude maž prevažne severné zložky. Dni budú  veterné, v nárazoch okolo 55 km/h. Vo východnej časti bude prevažovať juhovýchodný až východný vietor.

Teplota bude úmerná oblačnosti a zrážkam, teda nič moc :-(. Zväčša od 12 do 17°C, na severe krajiny dokonca v takú stredu len od 8 do 12°C. Opäť sa k slovu dostanú vetrovky a plášte, aby nás chránili pred viac aprílovým ako májovým počasím.

Inak, zajtra začínajú „traja zmrznutí“, ktorí sa spájajú práve s prenikajúcim chladným vzduchom od severu do našich zemepisných šírok. Tento rok to vyzerá na „troch zmoknutých“, ktorí síce prinesú ochladenie, čo pocítime na denných teplotách, ale mrazíky sa nevyskytnú. Vyzerá to tak, že „traja zmrznutí“ prišli  už skôr počas minulého týždňa, keď sme aj v nížinách zaznamenali prízemné mrazíky. Teraz budú poľnoshospodári skôr potešení, pretože vlahový deficit by sa mohol výrazne zmenšiť aj na Podunajskej nížine.

Aj keď predpovede nie sú slnečné, verím, že to vaše privátne slnko vás počas budúcich dní neopustí.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....