Prečo tak fúka?!

4.5.2014 12:07 | Autor: redakcia

Aj včera a aj dnes vanie nepríjemný silný vietor od severu, ktorý má v nárazoch na juhozápade a juhu východného Slovenska  až okolo 65 km/h a spôsobuje problémy v doprave.  Jeho priemerná rýchlosť je od 30 do 40 km/h.
Prečo vlastne fúka ?
Vietor vzniká v dôsledku nerovnomerného rozloženia tlkau vzduchu na zemskom povrchu. Vanie z miest z vyšším tlakom do miest z nižším tlakom, jednoducho aj príroda nemá rada extrémy, tak sa snaží veci čo najviac „zpriemerovať.“

Do nášho priestoru sa rozširuje výbežok vyššieho tlaku vzduchu za studeným frontom, ktorý prináša jasnú oblohu do západnej časti krajiny. Na východe ešte ovplyvňuje počasie tlaková níž , ktorú výbežok tlačí pred sebou ďalej nad Balkán.  Na západe máme už 1015 hPa, na východe ešte stále 1007-1010 hPa, od severozápadu až západu tlak aj naďalej stúpa. Aj takýto malý rozdiel, z nášho matematického pohľadu, stačí na to, aby sme dnes mali veterný deň.

Tlak sa ustáli v priebehu zajtrajšieho dňa, nárazy vetra prestanú už dopoludnia, a popoludní budeme mať už vietor do 25 km/h.

Vietor ale dnes pomôže udržať teplotu na Podunajskej nížine a na východe na hodnotách, keď sa hrozba prízemných mrazíkov zníži. Cirkulácia ovzdušia bude totiž premiešavať prízemnú vrstvu a teplota  bude síce nízke hodnoty, ale nebudú hroziť prízemnými mrazmi.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....