Studený front u nás.

3.5.2014 7:10 | Autor: redakcia

Ešte v piatok sme sa tešili s pekného a najmä teplého májového dňa, keď sme v Dudinciach mali až letný deň a už sa musíme pripraviť na zmenu

Počasie na našom území začína ovplyvňovať ýrazný studený front. Prinesie k nám nielen početné zrážky, silný vietor, ale najmä studený vzduch, ktorý výrazne zníži najmä nočné teploty.

Sobota bude oblačná až zamračená a na mnohých miestach bude pršať, budú časté prehánky, v popoludňajších hodinách sa objavia aj búrky, ojedinele aj s krúpami a vyššími zrážkovými úhrnmi. Rozfúka sa, vietor od severu až severovýchodu bude najskôr na západe mať v nárazoch až okolo 55 km/h, popoludní sa rozfúka aj na východe, tiež v nárazoch okolo 55 km/h. Denná teplota bude citeľne nižšia ako v uplynulých dňoch. Dnes od 17 do 22 C°, pričom teplota na hodnote 20°C bude najmä na juhu stredného a východného Slovenska. NA severozápade však bude studený vzduch cítiť najviac, na Kysuciach, Orave, ale aj v okolí Považskej Bystrice, Trenčína bude sobotné maximum len od 12 do 17°C. Samozrejme, silný vietor bude ešte zvýrazňovať pocit chladu.

V nedeľu nám predsa len počasie ukáže svoju prívetivejšiu tvár. Cez deň sa bude oblačnosť postupne zmenšovať, až veľká oblačnosť bude ešte prevažovať na severe a východe krajiny, kde sa ešte miestami objavia prehánky . Západ krajiny už bude slnečný. Veterno však bude na celom našom území a vietor bude ešte silnejší. Zafúka od severu do 35 km/h, ale v nárazoch miestami až okolo 65-70 km/h. Najvyššia denná teplota bude od 12 do 17°C, na severe od 8 do 12°C.

Nový pracovný týždeň začneme s poriadne čerstvými ránami. Vyjasnená obloha, utíšenie vetra poskytnú ideálne podmienky na nočné vyžarovanie a pokles teploty nad ránom na hodnoty 6 až 0°C, pričom na severe a v dolinách a kotlinách nám teplomer ukáže až do -3°C. Upozorňujem, že aj v nížinách krajiny sa objavia prízemné mrazíky ! Takto studeno bude nielen v pondelok , ale aj v utorok a stredu. Budú výrazné rozdiely medzi ránom a popoledním, čo sa teploty týka. Denná teplota bude rásť , v pondelok na 12 až 19°C, v utorok na 15 až 22, v stredu na 17 až 24°C.

Začal sa snáď najfarebnejší a najvoňavejší mesiac v roku. Aj keď nám máj dokáže zdvihnúť dennú teplotu už až nad tropických 30°C, stále sa však treba mať na pozore pred vpádmi studeného vzduchu od severu-severozápadu. „Zmrznutí muži“, ktorí sú hrozbou pre záhradkárov, stále ešte môžu zaúčinkovat a poškodiť plodiny v záhradách aj v druhej polovici mesiaca. Venujte preto pozornost predovediam počasia a v prípade hrozby poklesu nočnej teploty na hodnotu 5-8°C v nížinách radšej urobte opatrenia pred poškodením plodín. Aj silný vietor dokáže poškodiť rastlinu, ktorá je potom slabšia a aj horšie odoláva prípadným škodcom.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....