Deň D a predpoveď počasia.

7.6.2014 8:03 | Autor: redakcia

6. júna 2014 sa na pobreží Normandie odohrala veľká sláva. Politici, vojaci a aj veteráni si pripomenuli  otvorenie druhého frontu proti Hitlerovi. Na to, kedy sa Spojenci vylodia, mali vplyv aj meteorológovia. Predpoveď počasia v tej dobe nebola taká jednoduchá, mapy sa kreslili ručne, pozorovacích bodov bolo málo, niečo ponúkali lode , plaviace se pozdĺž pobrežia. Predpovede počasia sa v období vojny považovali za utajené, strategické informácie,  a bežne sa obyvateľstvu neposkytovali.

Keď spojenci začali uvažovať o invázii na pevninu, meteorológovia začali pripravovať predpovede počasia aj pre pobrežie Francúzska. Data získavali z vysielaní nemeckých vojsk, keď sa im podarilo prelomiť kód ENIGMA.

Podmienky na vylodenie boli dané jasne. Spln, alebo jasná, nanajvýš málooblačná obloha aj po nasledujúce 3 noci. Vietor max do 20, v nárazoch do 30 km/h (vlny na mori by mohli brzdiť vyloďovanie ), výška základne oblačnosti najmenej 3000 m , dohľadnosť aspoň 5000 m. Akonáhle bola predpoveď priaznivá, vyšiel povel….. a operácia sa začala.

Britskí meteorológovia sú na túto svoju predpoveď patrične hrdí a doteraz tvrdia, že predpoveď na začiatok operácie Overlord je tou najdôležitejšou predpoveďou, čo kedy vydali. Treba ale čestne priznať, že vietor trochu robil problémy.

Nemeckí a aj britskí meteoroloógovia pri príležitosti 70. výročia vylodenia v Normandii sprístupnili meteorologické mapy, kde bol veľký rozdiel v poveternostnej situácii na daný deň. Nemci mali data len zo svojich území, chýbal im oceán, kde Spojenci mali „navrch“ a práve aj tento malý detail spôsobil, že šok z vylodenia bol tak veľký, že mu ešte pár dní po tom, mnohí nemeckí velitelia odmietali uveriť.

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....