Deň D a predpoveď počasia.

7.6.2014 8:03 | Autor: redakcia

6. júna 2014 sa na pobreží Normandie odohrala veľká sláva. Politici, vojaci a aj veteráni si pripomenuli  otvorenie druhého frontu proti Hitlerovi. Na to, kedy sa Spojenci vylodia, mali vplyv aj meteorológovia. Predpoveď počasia v tej dobe nebola taká jednoduchá, mapy sa kreslili ručne, pozorovacích bodov bolo málo, niečo ponúkali lode , plaviace se pozdĺž pobrežia. Predpovede počasia sa v období vojny považovali za utajené, strategické informácie,  a bežne sa obyvateľstvu neposkytovali.

Keď spojenci začali uvažovať o invázii na pevninu, meteorológovia začali pripravovať predpovede počasia aj pre pobrežie Francúzska. Data získavali z vysielaní nemeckých vojsk, keď sa im podarilo prelomiť kód ENIGMA.

Podmienky na vylodenie boli dané jasne. Spln, alebo jasná, nanajvýš málooblačná obloha aj po nasledujúce 3 noci. Vietor max do 20, v nárazoch do 30 km/h (vlny na mori by mohli brzdiť vyloďovanie ), výška základne oblačnosti najmenej 3000 m , dohľadnosť aspoň 5000 m. Akonáhle bola predpoveď priaznivá, vyšiel povel….. a operácia sa začala.

Britskí meteorológovia sú na túto svoju predpoveď patrične hrdí a doteraz tvrdia, že predpoveď na začiatok operácie Overlord je tou najdôležitejšou predpoveďou, čo kedy vydali. Treba ale čestne priznať, že vietor trochu robil problémy.

Nemeckí a aj britskí meteoroloógovia pri príležitosti 70. výročia vylodenia v Normandii sprístupnili meteorologické mapy, kde bol veľký rozdiel v poveternostnej situácii na daný deň. Nemci mali data len zo svojich území, chýbal im oceán, kde Spojenci mali „navrch“ a práve aj tento malý detail spôsobil, že šok z vylodenia bol tak veľký, že mu ešte pár dní po tom, mnohí nemeckí velitelia odmietali uveriť.

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...