Povodne na Sri Lanke a meškajúci monzún.

4.6.2014 19:23 | Autor: redakcia

Na Srí Lnake sa v priebehu tohto týždňa vyskytli povodne a bahnotok. Záplavy trvali len 2 dni, ale zahynulo pri nich 22 ľudí a takmer 300 ľudí muselo opustiť svoje domovy a bývajú v provizórnych podmienkach. Boli oničené mnohé domy, cesty a doprava na ostrove je teraz paralyzovaná.

Záplavy sem priniesli nezvyčajne silné monzúnové dažde, ktoré už ale mali dávno byť nad Indiou. Tu zase  meteorológovia oznámili, že monzúové dažde, každoročne najočakávanejšie zrážky, meškajú a podľa poslednej predpovede by sa mali objaviť do 6. júna, najneskôr do 9. júna. Na predpoveď príchodu monzúnu sú indickí meteorológovia veľmi hrdí a táto predpoveď je presná, ale už nič nie je také ako bývalo. Monzún nastupoval do Indie s pravideľným príchodom 1. júna, ale….. podľa vyjadrenia meteorológov z predpovednej služby z dôvodu prehriatia Tichého oceánu a El Niňa tohoročné monzúnové dažde o pár dní oneskorili svoj príchod.

Ešte by mali byť zrážky z počuatku aj slabšie, čo nijako nepotešilo agro sektor. V týchto dňoch sa zakladá úroda tých najdôležitejších komodít v Indii, ako je sója, ryža, bavlna, a zrážky budú citeľne chýbať. Už sa totiž s úrodou týchto plodín počítalo pri odhadoch rastu ekonomiky tejto veľkej ľudnatej krajiny.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....