Povodne na Sri Lanke a meškajúci monzún.

4.6.2014 19:23 | Autor: redakcia

Na Srí Lnake sa v priebehu tohto týždňa vyskytli povodne a bahnotok. Záplavy trvali len 2 dni, ale zahynulo pri nich 22 ľudí a takmer 300 ľudí muselo opustiť svoje domovy a bývajú v provizórnych podmienkach. Boli oničené mnohé domy, cesty a doprava na ostrove je teraz paralyzovaná.

Záplavy sem priniesli nezvyčajne silné monzúnové dažde, ktoré už ale mali dávno byť nad Indiou. Tu zase  meteorológovia oznámili, že monzúové dažde, každoročne najočakávanejšie zrážky, meškajú a podľa poslednej predpovede by sa mali objaviť do 6. júna, najneskôr do 9. júna. Na predpoveď príchodu monzúnu sú indickí meteorológovia veľmi hrdí a táto predpoveď je presná, ale už nič nie je také ako bývalo. Monzún nastupoval do Indie s pravideľným príchodom 1. júna, ale….. podľa vyjadrenia meteorológov z predpovednej služby z dôvodu prehriatia Tichého oceánu a El Niňa tohoročné monzúnové dažde o pár dní oneskorili svoj príchod.

Ešte by mali byť zrážky z počuatku aj slabšie, čo nijako nepotešilo agro sektor. V týchto dňoch sa zakladá úroda tých najdôležitejších komodít v Indii, ako je sója, ryža, bavlna, a zrážky budú citeľne chýbať. Už sa totiž s úrodou týchto plodín počítalo pri odhadoch rastu ekonomiky tejto veľkej ľudnatej krajiny.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...