Razantné oteplenie.

3.6.2014 18:46 | Autor: redakcia

Dnes to bolo také nemastné-neslané.  Aj dážď a zamračené , aj slnko a na pocit teplo. Ešte vo štvrtok prejde cez naše územie taký podobný, teda nemastný-neslaný, studený front, ktorý sa prejaví zväčšenou oblačnosťou a prehánkami, či ojedinelými búrkami a už k nám začne prúdiť po prednej strane brázdy nad západnou Európou teplý vzduch.

V piatok sa pripravme na slnečnú oblohu, prehánky len ojedinele a teplotu od 22 do 28 °C. Nápor veľmi teplého vzduchu sa prejaví u nás už počas víkendu. V sobotu a aj v nedeľu bude jasno, nanajvýš malá oblačnosť a teplo. V sobotu 30-31, v nedeľu v nížinách do 33 °C. Sever bude trošku zaostávať, po oba dni okolo 23°C.

Na začiatku budúceho týždňa by podľa predpokladov meteorologických modelov malo byť od 26 do 33 °C, ale pribudnú prehánky a objavia sa aj búrky, ktoré môžu byť lokálne aj výdatné a s krúpami.

Ak zoberieme do úvahy, že dlhodobé teplotné rekordy sú na hranici 32-34 °C, čaká nás podľa všetkého veľmi teplé obdobie, ktoré bude útočiť na teplotné rekordy.

Samozrejme, dnes je ešte len utorok , víkend je ešte ďaleko, ale predpoklady vychádzajúce z tlakového poľa predsa len dávajú vyššiu mieru pravdepodobnosti na nástup skutočne horúceho júnového počasia. Zopakujme si preto, aká je definícia „vlny tepla “

Definícia odporučená Svetovou meteorologickou organizáciou hovorí, že o vlne tepla uvažujeme vtedy, keď maximálna teplota vzduchu 5 po sebe nasledujúcich dní prevýši svoj priemer o 5 ° C, pričom normál sa uvažuje z obdobia 1961-1990.  Tak čo, bude, či nebude u nás v nasledujúcih dňoch prvá tohoročná vlna tepla ?

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...