Razantné oteplenie.

3.6.2014 18:46 | Autor: redakcia

Dnes to bolo také nemastné-neslané.  Aj dážď a zamračené , aj slnko a na pocit teplo. Ešte vo štvrtok prejde cez naše územie taký podobný, teda nemastný-neslaný, studený front, ktorý sa prejaví zväčšenou oblačnosťou a prehánkami, či ojedinelými búrkami a už k nám začne prúdiť po prednej strane brázdy nad západnou Európou teplý vzduch.

V piatok sa pripravme na slnečnú oblohu, prehánky len ojedinele a teplotu od 22 do 28 °C. Nápor veľmi teplého vzduchu sa prejaví u nás už počas víkendu. V sobotu a aj v nedeľu bude jasno, nanajvýš malá oblačnosť a teplo. V sobotu 30-31, v nedeľu v nížinách do 33 °C. Sever bude trošku zaostávať, po oba dni okolo 23°C.

Na začiatku budúceho týždňa by podľa predpokladov meteorologických modelov malo byť od 26 do 33 °C, ale pribudnú prehánky a objavia sa aj búrky, ktoré môžu byť lokálne aj výdatné a s krúpami.

Ak zoberieme do úvahy, že dlhodobé teplotné rekordy sú na hranici 32-34 °C, čaká nás podľa všetkého veľmi teplé obdobie, ktoré bude útočiť na teplotné rekordy.

Samozrejme, dnes je ešte len utorok , víkend je ešte ďaleko, ale predpoklady vychádzajúce z tlakového poľa predsa len dávajú vyššiu mieru pravdepodobnosti na nástup skutočne horúceho júnového počasia. Zopakujme si preto, aká je definícia „vlny tepla “

Definícia odporučená Svetovou meteorologickou organizáciou hovorí, že o vlne tepla uvažujeme vtedy, keď maximálna teplota vzduchu 5 po sebe nasledujúcich dní prevýši svoj priemer o 5 ° C, pričom normál sa uvažuje z obdobia 1961-1990.  Tak čo, bude, či nebude u nás v nasledujúcih dňoch prvá tohoročná vlna tepla ?

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....