Svetový deň desertifikácie a sucha.

17.6.2014 18:42 | Autor: redakcia

Z tohto názvu si človek môže predstaviť všeličo. Pravda je taká, že krajina sa stáva aridnou, teda viac suchou. Ide vlastne o degradáciu prírodného prostredia, kde sa stráca rastlinstvo, voda, jazerá a krajina sa mení na suchú, jednotvárnu pláň a rozširovanie plochy púštných oblastí.

Primárnou príčinou je strata vegetácie, ale aj tá môže mať niekoľko príčin. Jednou je ľudská aktivita, snaha stále viac si podrobiť prírodné prostredie. Druhou príčinou je klimatická zmena, ktorá spôsobuje zemnu distribúcie a množstva zrážok v prírode.

Kombináciou týchto dôvodov sa každoročne stráca približne 12 miliónov hektárov produktívnej pôdy a mení sa pôdu, ktorá nemá žiadne využitie.

Problém zvyšovania sa suchých plôch sa týka veľkej plochy na našej zemi. V súčasnej dobe až 40 % plochy povrchu našej Zeme tvorí suchá pôda, na ktorej žijú asi 2 miliardy ľudí.

S postupujúcou klimatickou zmenou sa situácia na našej Zemi bude meniť, niekde až výrazne dramaticky. Do roku 2020 sa predpokladá, že viac ako 60 miliónov zo stredu Afriky sa vydá na sever, až do Európy, kde môžu nastať iné problémy, napr. v sociálnej, zdravotnej oblasti.

Do roku 2025 viac ako 2, 4 miliardy ľudí na celom svete bude žiť v oblastiach, kde sa budú vyskytovať obdobia s nedostatkom vody.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...