Svetový deň utečencov.

20.6.2014 18:01 | Autor: redakcia

Dnes si pripomíname Svetový deň utečencov. Možno si poviete, že sa nás/vás to netýka a že sa to netýka ani meteorológie. Nie je to však celkom pravda.

S aktuálnym stavom atmosféry to ozaj nemá veľa spoločného,  ale s dlhodobými podmienkami atmosféry nad nejakým miestom Zeme to korešponduje. V súvislosti s klimatickou zmenou, ktorej sme účastníci, bude pribúdať miest, ktoré budú na život nevhodné.

Nebude to samozrejme o rok, dva, ale vzhľadom na rýchlejšie topenie ľadovcov, s tým súvisiace vzostup hladiny morí, zaplavením nižšie položených pobrežných častí, nerovnomerným rozložením zrážok, zvýšením pravdepodobností prívalových zrážok, alebo na druhej strane vysušovanie krajiny, zväčšovanie plochy aridných , ba až púštných oblastí na Zemi, sa bude postupne zvyšovať aj počet ľudí, ktorí pod vplyvom takýchto dlhodobých nepriaznivých poveternostných situácií, budú musieť svoj domov opustiť. Stanú sa utečencami, ktorí už majú aj svoj odborný názov. Budú z nich klimatickí utečenci.

V polovici 90-tych rokoch sa predpokladalo, že počet ľudí, ktorí pod vplyvom prírodnych problémov budú musieť opustiť svoje domácke prostredie okolo roku 2010  bude akolo 25 miliónov, už v roku 1997 sa odhady zvýšili. V roku 2050 bude hľadať nový domov v dôsledku klimatických zmien viac ako 250 miliónov ľudí.

Tieto skutočne vysoké čísla už v týchto rokoch nútia zamýšľať sa nad spôsobmi, ako zabrániť nepriaznivým stretom dlhodobých obyvateľov a príchodzích. Takéto situácie budú veľmi náročné na vzájomné rešpektovanie sa, budú klásť veľké nároky na sociálno -ekonomickú situáciu postihnutých štátov. A mali by sme sa začaž pripravovať aj my. Bolo by totiž naivné myslieť si, že nás sa táto situácia netýka.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...