Búrlivý Pacifik.

7.8.2014 14:42 | Autor: redakcia

Hurikánová sezóna v Pacifiku, pri brehoch USA, je toho roku akási aktívnejšia. Tento týždeň bolo možné vidieť až päť tropických depresií v menšom či väčšom štádiu vývoja ako si to mašírujú Pacifikom smerom na západ.

Do blízkosti Havajských ostrovov sa dostanú dve tropické cyklóny, teda vlastne už hurikány. Jeden hurikán sa volá Iselle, druhý Julio.

Iselle by Havajské ostrovy mala zasiahnúť už dnes. Síce zoslabla na tropickú búrku, ale stále sú nárazy vetra nad 150 km/h. Prinesie,okrem silného vetra, aj prívalové zrážky, vysoké vlny, ktoré môžu na pobreží spôsobiť veľké materiálne škody. Úrady upozorňovali obyvateľstvo, aby mali dobre nabité mobily, laptopy, mali plné palivové nádrže a dostatok hotovosti, pretože je vysoko pravdepodobný výpadok elektrickej energie aj na dlhšiu dobu.

Ak by sa Iselle dostala na Havajské ostrovy ako hurikán, bol by to prvý hurikán od začiatku pozorovaní v roku 1950.

Za Iselle ide hneď Julio po takmer identickej dráhe a s takmer identickým vetrom. Julio by mal na Havajské ostrovy doraziť počas víkendu.

V Centrálnom Pacifiku sa za rok objaví približne päť hurikánov, z nich dva-tri majú svoj pôvod vo východnej časti Pacifiku. A to, že sa niektoý hurikán dostane až k Havajským ostrovom sa síce stáva, ale za dekádu tak 5-7 krát.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....