Prší, prší,prší….

14.8.2014 19:37 | Autor: redakcia

Najskôr sa ich nemohli dočkať, teraz ich je zase veľa. Hovorím o zrážkach súvisiacih s monzúnom v Ázii. Najmenej 45 ľudí zahynulo  v štáte Odisha na východe Indie  pri viac ako mesiac trvajúcich záplavách. Silné monzúnové dažde zdvihli nielen hladiny riek, ale spôsobili aj zosuvy pôdy, bahnotok a odrezali niekoľko dedín od sveta. Viazne zásobovanie potravinami a potrebná lekárska pomoc. Aj keď meteorológovia predpovedajú postupné ustávanie zrážok, ešte niekoľko týždňov bude trvať  kým sa situácia upokojí.

Veľmi napätá situácia panuje aj na Taiwane, kde za 12 hod spadlo na niektorých lokalitách za viac ako 300 mm zrážok. Ide o obdobie od polnoci pondelka od utorka 13.00 UTC. Dážď spôsobil problémy v doprave, zásobovaní, zostali zatvorené úrady, školy. Zrážky boli spôsobené  silnými búrkami, ktoré sa vyskytovali  na mnohých miestach ostrova a stále sa aj vyskytujú, ale aj tropické níže, ktoré sa dostávajú do blízkosti ostrova.

Silné dažde spôsobujúce záplavy aj v USA. Mesto Islip, štát New York, zažilo za 24 hod skutočne vodopád.  Za 24hod zaznamenali neuveriteľných 336 mm zrážok na m2. Je to pravdepodobne nový zrážkový rekord pre štát New York.

Ani nám sa zrážky nevyhýbali, ale, vďaka bohu, také vysoké zrážkové úhrny nemáme ani zaznamenané a ani v pláne.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...