Babie leto.

27.9.2014 14:05 | Autor: redakcia

Dnešné počasie je pod vplyvom oblačnosti, ale aj zrážok z nevýrazného frontálneho rozhrania. Preto máme veľa oblakov a aj popŕcha, pričom oblaky a aj dažďové kvapky sa presúvajú zo západu na východ. Máme ale teplejšie ako včera, máme od 13 na severe po 22 na juhu stredného Slovenska. To, že sa rozfúkalo len pripomína, že sa k nám rozširuje výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý bude u nás pánom počasia už od zajtra.

Nedeľa bude polojasná, zrána hmlistá. Noc bude chladnejšia, od 8 do 1°C, deň bude opäť teplejší ako bol dnešok, najmä na severe krajiny. Predpokladáme dennú teplotu od 14 do 22-23 °C.  Vietor slabý.

Tlaková výš prináša ustálené, slnečné, suché  a teplé počasie, s veľkou dennou amplitúdou teploty. Takému charakteru počasia v mesiacoch september a október hovoríme aj „babie leto“.  Od pondelka do štvrtka to bude u nás veľmi podobné. Denná teplota bude zväčša v intervale 16 až 23°C, ranné minimum bude od 10 do 4°C. Vietor iba slabý, premenlivý. Zrána sa však budú objavovať hmly, ktoré sa postupne v nižších polohách môžu udržať až do poludňajších hodín. Potom už, samozrejme, bude v nížinách prevažovať oblačný charakter počasia, na horách však aj naďalej zostane slnečno. Denná teplota bude od 14 do 18°C, pri slnečnej oblohe teplejšie. Pri hmle, či nízkej oblačnosti sa postupne môže objaviť aj slabé mrholenie.

Babie leto trvá od pár dní až po niekoľko týždňov a objavuje sa v jesennom počasí v celej Európe. V Nemecku je to leto sv. Michala, vo Francúzsku sv. Morica, v Čechách aj leto sv. Václava a Angličania majú leto sv. Lukáša. Nezáleži na názve, záleží len na príjemnej pripomienke letných chvíľ.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...