Babie leto.

27.9.2014 14:05 | Autor: redakcia

Dnešné počasie je pod vplyvom oblačnosti, ale aj zrážok z nevýrazného frontálneho rozhrania. Preto máme veľa oblakov a aj popŕcha, pričom oblaky a aj dažďové kvapky sa presúvajú zo západu na východ. Máme ale teplejšie ako včera, máme od 13 na severe po 22 na juhu stredného Slovenska. To, že sa rozfúkalo len pripomína, že sa k nám rozširuje výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý bude u nás pánom počasia už od zajtra.

Nedeľa bude polojasná, zrána hmlistá. Noc bude chladnejšia, od 8 do 1°C, deň bude opäť teplejší ako bol dnešok, najmä na severe krajiny. Predpokladáme dennú teplotu od 14 do 22-23 °C.  Vietor slabý.

Tlaková výš prináša ustálené, slnečné, suché  a teplé počasie, s veľkou dennou amplitúdou teploty. Takému charakteru počasia v mesiacoch september a október hovoríme aj „babie leto“.  Od pondelka do štvrtka to bude u nás veľmi podobné. Denná teplota bude zväčša v intervale 16 až 23°C, ranné minimum bude od 10 do 4°C. Vietor iba slabý, premenlivý. Zrána sa však budú objavovať hmly, ktoré sa postupne v nižších polohách môžu udržať až do poludňajších hodín. Potom už, samozrejme, bude v nížinách prevažovať oblačný charakter počasia, na horách však aj naďalej zostane slnečno. Denná teplota bude od 14 do 18°C, pri slnečnej oblohe teplejšie. Pri hmle, či nízkej oblačnosti sa postupne môže objaviť aj slabé mrholenie.

Babie leto trvá od pár dní až po niekoľko týždňov a objavuje sa v jesennom počasí v celej Európe. V Nemecku je to leto sv. Michala, vo Francúzsku sv. Morica, v Čechách aj leto sv. Václava a Angličania majú leto sv. Lukáša. Nezáleži na názve, záleží len na príjemnej pripomienke letných chvíľ.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....