Olivy, lieskovce a počasie.

20.9.2014 18:03 | Autor: redakcia

Používate v kuchyni olivový olej ? Áno? Tak to budete musieť siahnuť v nasledujúcich mesiacoch hlbšie do vrecka. Španielski pestovatelia olív už oznámili, že nadpriemerne suché a horúce počasie v období v máji a  júna, v období kvitnutia olív, nepriaznivo ovplyvnilo ich úrodu a kvalitu plodov.  Takéto počasie však panovalo nielen v Španielsku, ale v celom stredomorskom páse, kde sa olivy pestujú.

Španielsko však patrí k najvýznamnejším producentom olív v Európe a výpadok ich produkcie bude mať podľa analytikov trhu najvýraznejší vplyv na cenu olivového oleja v obchodoch v ďalších mesiacoch. V Taliansku už v týchto dňoch je cena olivového oleja najvyššia za posledné dva roky.

Situácia nie je dobrá ani s lieskovými orechami. Tu sa zase prejavilo nepriaznivé počasie v Turecku, ktoré je najväčším dodávateľom týchto chutných plodín do Európy. Tu to zase boli mrazy, ktoré poškodili rastlinstvo a zničili úrodu.  Produkty s lieskovcami teda budú tiež drahšie.

Ak si myslíme, že keď sa niečo deje veľmi ďaleko, že sa nás to netýka, tak sa mýlime. V tomto globalizovanom svete už aj počasie z druhého konca sveta ovplyvní napríklad aj naše raňajky.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....