Olivy, lieskovce a počasie.

20.9.2014 18:03 | Autor: redakcia

Používate v kuchyni olivový olej ? Áno? Tak to budete musieť siahnuť v nasledujúcich mesiacoch hlbšie do vrecka. Španielski pestovatelia olív už oznámili, že nadpriemerne suché a horúce počasie v období v máji a  júna, v období kvitnutia olív, nepriaznivo ovplyvnilo ich úrodu a kvalitu plodov.  Takéto počasie však panovalo nielen v Španielsku, ale v celom stredomorskom páse, kde sa olivy pestujú.

Španielsko však patrí k najvýznamnejším producentom olív v Európe a výpadok ich produkcie bude mať podľa analytikov trhu najvýraznejší vplyv na cenu olivového oleja v obchodoch v ďalších mesiacoch. V Taliansku už v týchto dňoch je cena olivového oleja najvyššia za posledné dva roky.

Situácia nie je dobrá ani s lieskovými orechami. Tu sa zase prejavilo nepriaznivé počasie v Turecku, ktoré je najväčším dodávateľom týchto chutných plodín do Európy. Tu to zase boli mrazy, ktoré poškodili rastlinstvo a zničili úrodu.  Produkty s lieskovcami teda budú tiež drahšie.

Ak si myslíme, že keď sa niečo deje veľmi ďaleko, že sa nás to netýka, tak sa mýlime. V tomto globalizovanom svete už aj počasie z druhého konca sveta ovplyvní napríklad aj naše raňajky.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...