Po svätom Matúši čapicu na uši !

21.9.2014 8:52 | Autor: redakcia

Ešte dnes, v nedeľu, sa môžeme tešiť z teplého počasia. Na severe a východe je síce oblačnejšie a je tu aj väčšia šanca na zrážky, ale teplota bude nad 20°C.  Na takéto teploty však môžeme na pár dní zabudnúť a pripomenúť si, aké to je, keď silno fučí vietor a teplomer sa horko-ťažko dostane nad 15°c.

Zo Škandinávie postupuje do strednej Európy studený front, ktorý za sebou ťahá studený, pôvodom arktický vzduch. V priebehu pondelka pocítime jeho účinky aj u nás. Bude silno veterno, s premenlivou oblačnosťou, s prehánkami, ojedinelými búrkami a nižšou teplotou. V noci bude ešte 15 až 10, lebo bude aj veterno aj oblačno, ale v priebehu dňa pri vetre a ojedinelých prehánkach dosiahne maximálna teplota len 11 až 19°C. Teplota sa teda veľmi dvíhať nebude. Obzvlášť nepríjemný deň bude na západe, kam sa chladný vzduch dostane najskôr a vietor tu bude ešte umocňovať pocit chladu. Napríklad Čadca môže mať zajtra iba 12°C, Trnava iba 16°C a Malacky iba 14°C. Treba teda prispôsobiť svoj šatník počasiu. 

V ďalších dňoch to bude už plne v réžii chladného vzduchu a vysokého tlaku, ktorý sa v ňom rozšíri. Noci budú studené, ba priam až mrazivé na severe a v dolinách a kotlinách Slovenska. Utorkové ráno ešte pred štipľavým chladom zachráni vietor, ale aj tak bude noc iba od 9 do 3 °C, ale v stredu a vo štvrtok už v noci od 7 do 1°C, spomínané chladné lokality budú mať už mráz. Cez deň sa vzduch prehreje na 10 až 17°C. Poteším aspoň tým, že bude slnečno.

Vyzerá to tak, že prvý pokus studeného vzduchu pripomenúť nám, že jeseň je už tu, už neoddiali nič. To, že práve druhá polovica septembra už dokáže pohroziť veterným a studeným počasím, naši predkovia dali do pranostiky : Po svätom Matúši čapicu na uši ! 🙂 .

…. Matúš má meniny práve dnes.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....