Po svätom Matúši čapicu na uši !

21.9.2014 8:52 | Autor: redakcia

Ešte dnes, v nedeľu, sa môžeme tešiť z teplého počasia. Na severe a východe je síce oblačnejšie a je tu aj väčšia šanca na zrážky, ale teplota bude nad 20°C.  Na takéto teploty však môžeme na pár dní zabudnúť a pripomenúť si, aké to je, keď silno fučí vietor a teplomer sa horko-ťažko dostane nad 15°c.

Zo Škandinávie postupuje do strednej Európy studený front, ktorý za sebou ťahá studený, pôvodom arktický vzduch. V priebehu pondelka pocítime jeho účinky aj u nás. Bude silno veterno, s premenlivou oblačnosťou, s prehánkami, ojedinelými búrkami a nižšou teplotou. V noci bude ešte 15 až 10, lebo bude aj veterno aj oblačno, ale v priebehu dňa pri vetre a ojedinelých prehánkach dosiahne maximálna teplota len 11 až 19°C. Teplota sa teda veľmi dvíhať nebude. Obzvlášť nepríjemný deň bude na západe, kam sa chladný vzduch dostane najskôr a vietor tu bude ešte umocňovať pocit chladu. Napríklad Čadca môže mať zajtra iba 12°C, Trnava iba 16°C a Malacky iba 14°C. Treba teda prispôsobiť svoj šatník počasiu. 

V ďalších dňoch to bude už plne v réžii chladného vzduchu a vysokého tlaku, ktorý sa v ňom rozšíri. Noci budú studené, ba priam až mrazivé na severe a v dolinách a kotlinách Slovenska. Utorkové ráno ešte pred štipľavým chladom zachráni vietor, ale aj tak bude noc iba od 9 do 3 °C, ale v stredu a vo štvrtok už v noci od 7 do 1°C, spomínané chladné lokality budú mať už mráz. Cez deň sa vzduch prehreje na 10 až 17°C. Poteším aspoň tým, že bude slnečno.

Vyzerá to tak, že prvý pokus studeného vzduchu pripomenúť nám, že jeseň je už tu, už neoddiali nič. To, že práve druhá polovica septembra už dokáže pohroziť veterným a studeným počasím, naši predkovia dali do pranostiky : Po svätom Matúši čapicu na uši ! 🙂 .

…. Matúš má meniny práve dnes.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...