Dušičkové počasie

31.10.2014 15:43 | Autor: redakcia

Máme pred sebou už prvé novembrové dni, keď sa mnohí z nás presúvali krížom cez celé naše Slovensko. Bude nám priať počasie ?
Víkend bude v znamení vplyvu rozsiahlej tlakovej výše na naše počasie. Zároveň uzačne po jej zadnej strane vo vyššíh vrstvách atmosféry prúdiť teplý vzduch. Ako to preložím do bežnej reči, budeme mať aj naďalej príjemné ustálené počasie,ale s početnými hmlami a nízkou oblačnosťou v nižších polohách, len veľmi výnimočne slnko prerazí hmlu a zohreja aj  nížiny. Na horách bude prevažovať slnečná obloha.
Denná teplota bude  od 4 do 9 °C, pri slnečnej oblohe do 13 °C. Na horách vo výške 1500 počítajte okolo poludnia s teplotou až od 8 do 13 °C.
Vietor bude slabý, zväčša juhovýchodný do 15- 20 km/h.
Aj budúci týždeň vyzerá z dnešného pohľadu ako hmlistý, zamračený, s ojedinelým mrholením v nižších polohách. Na horách krásne jesenné počasie bude pokračovať aj naďalej.
Práve takýto pochnúrny ráz počasia v období prelomu októbra a novembra sa nazýva aj „dušičkové počasie“. Nemáme teda v týchto dňoch nič nezvyčajné, čo sa charakteru počasia týka. Ak sa ale pozrieme na teploty, či už v noci, alebo aj cez deň, máme teplejšie ako z dlhodobého klimatického normálu pre tieto dátumy vyplýva.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....