Extrémy v počasí.

20.10.2014 20:17 | Autor: redakcia

V najnovšom bulletine WMO vyšla informácia, podľa ktorej bude v nasledujúcich rokoch rásť frekvencia výskytu extrémnych poveternostných javov.

V budúcnosti sa teda musia krajiny v tropickej oblasti pripraviť na častejšie a silnejšie tropické cyklóny. Jeden z nich spôsobil výrazné materiálne škody v uplynulých hodinách v Mexiku. Zbytky iného zase prinesú silný vietor aj na Britské ostrovy a sever Nemecka, a podporí príchod zmeny do strednej Európy.

Zároveň sa  budú objavovať vlny tepla v neskoršom ročnom období, presne tak, ako sme mali počas víkendu vo Francúzsku  a v Španielsku, keď max teplota bola až na hodnote 30°C.

Aj u nás prevláda netypicky teplé októbrové počasie. Dnešná maximálna teplota atakovala dlhodobé teplotné rekordy, ba rekord v Bratislave, Hurbanove a Lučenci bol aj prekonaný.  Teploty uplynulých dní sú o asi 6°C vyššie ako by mali byť. Vysoké sú aj nočné teploty.

Situácia sa bude ale v nabližších hodinách meniť, začne sa ochadzovať. Aj keď ochladenie bude naozaj citeľné, studený vzduch od severu iba presunie teploty v noci aj cez deň tam, kde by mali podľa dlhodobých kliamatickýh priemerov byť.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...