Extrémy v počasí.

20.10.2014 20:17 | Autor: redakcia

V najnovšom bulletine WMO vyšla informácia, podľa ktorej bude v nasledujúcich rokoch rásť frekvencia výskytu extrémnych poveternostných javov.

V budúcnosti sa teda musia krajiny v tropickej oblasti pripraviť na častejšie a silnejšie tropické cyklóny. Jeden z nich spôsobil výrazné materiálne škody v uplynulých hodinách v Mexiku. Zbytky iného zase prinesú silný vietor aj na Britské ostrovy a sever Nemecka, a podporí príchod zmeny do strednej Európy.

Zároveň sa  budú objavovať vlny tepla v neskoršom ročnom období, presne tak, ako sme mali počas víkendu vo Francúzsku  a v Španielsku, keď max teplota bola až na hodnote 30°C.

Aj u nás prevláda netypicky teplé októbrové počasie. Dnešná maximálna teplota atakovala dlhodobé teplotné rekordy, ba rekord v Bratislave, Hurbanove a Lučenci bol aj prekonaný.  Teploty uplynulých dní sú o asi 6°C vyššie ako by mali byť. Vysoké sú aj nočné teploty.

Situácia sa bude ale v nabližších hodinách meniť, začne sa ochadzovať. Aj keď ochladenie bude naozaj citeľné, studený vzduch od severu iba presunie teploty v noci aj cez deň tam, kde by mali podľa dlhodobých kliamatickýh priemerov byť.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....