Extrémy v počasí.

20.10.2014 20:08 | Autor: redakcia

V najnovšom bulletine WMO vyšla informácia, podľa ktorej bude v nasledujúcich rokoch rásť frekvencia výskytu extrémnych poveternostných javov.

V budúcnosti sa teda musia krajiny v tropickej oblasti pripraviť na častejšie a silnejšie tropické cyklóny. Jeden z nich spôsobila výrazné materiálne škody v uplynulých hodinách v Mexiku a ďalší ide smerom na Havajské ostrovy, kde sa oproti upynulým rokom skutočne ich frekvencia zvýšila. Aj do počasia v Európe zasiahnú zbytky po hurikáne Gonzalo. Najskôr to bude silný vietor nad Bristkými ostrovmi a seevrom Nemecka  a potom podnieti prehlbovanie oblasti nízkeho tlaku nad Škandináviou a v nej položený výrazný studený front prinesie ochladenie až k nám.

Zároveň sa budú objavovať vlny tepla v neskoršom ročnom období. Niečo podobné sme mali počas víkendu vo Francúzsku a v Španielsku, keď maximálna teplota bola až na hodnote 30°C.

Aj u nás prevláda netypicky teplé októbrové počasie, ktoré je vysoko nad dlhodobými klimatickými priemermi. V nížinách Slovenska je to až o 6°C viac ako by malo byť.  Teplé sú aj noci.

Ochladenie , ktoré príde, bude síce naozaj citeľné, ale iba zrazí teploty v noci a cez deň tam, kde by mali v závere októbra byť.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....