Extrémy v počasí.

20.10.2014 20:08 | Autor: redakcia

V najnovšom bulletine WMO vyšla informácia, podľa ktorej bude v nasledujúcich rokoch rásť frekvencia výskytu extrémnych poveternostných javov.

V budúcnosti sa teda musia krajiny v tropickej oblasti pripraviť na častejšie a silnejšie tropické cyklóny. Jeden z nich spôsobila výrazné materiálne škody v uplynulých hodinách v Mexiku a ďalší ide smerom na Havajské ostrovy, kde sa oproti upynulým rokom skutočne ich frekvencia zvýšila. Aj do počasia v Európe zasiahnú zbytky po hurikáne Gonzalo. Najskôr to bude silný vietor nad Bristkými ostrovmi a seevrom Nemecka  a potom podnieti prehlbovanie oblasti nízkeho tlaku nad Škandináviou a v nej položený výrazný studený front prinesie ochladenie až k nám.

Zároveň sa budú objavovať vlny tepla v neskoršom ročnom období. Niečo podobné sme mali počas víkendu vo Francúzsku a v Španielsku, keď maximálna teplota bola až na hodnote 30°C.

Aj u nás prevláda netypicky teplé októbrové počasie, ktoré je vysoko nad dlhodobými klimatickými priemermi. V nížinách Slovenska je to až o 6°C viac ako by malo byť.  Teplé sú aj noci.

Ochladenie , ktoré príde, bude síce naozaj citeľné, ale iba zrazí teploty v noci a cez deň tam, kde by mali v závere októbra byť.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...