Inverzia nastupuje .

26.10.2014 9:20 | Autor: redakcia

 

Už v sobotu na mnohých miestach najmä západného Slovenska sme po celý deň mali zamarčené nízkou oblačnosťou a sychravo. Naopak, na strednom Slovensku bolo kúzelne slnečno a teplota dosiahla až 14 °C.

Nedeľa začína podobne a v podobnom duchu bude aj pokračovať.

Za takéto sychravé jesenné počasie v nižších polohách je zodpovedná tlaková výš, ktorá k nám zasahuje od severovýchodu.  Táto oblast vysokého tlaku vzduchu je veľmi mohutná a vydrží u nás ovplyvňovať počasie po celý nasledujúci týždeň. Znamená to, že nížiny budú stále viac a viac zabalené do nízkej oblačnosti alebo hmiel, ale na horách bude nádherne slnečno. Takýto inverzný charakter počasia je pre záver októbra typický.

Ale podrobnejšie ….

Nedeľa bude polojasná, v nižších polohách miestami zamračená nízkou oblačnosťou. Teplota dosiahne 9 až 14, pri celodennej nízkej oblačnosti iba 5 až 9°C.

Pondelok a utorok bude ešte šanca na slnečnú oblohu v nižších polohách, ale stále sa zrána a dopoludnia budú tvoriť hmly aleb osa zamračí nízkou oblačnosťou. Pri slnečnej oblohe od 9 do 14, pri hmle okolo 7 °C.

Od stredy až do konca týždňa bude v nižších polohách zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, iba ojedinele slnečno. Denná teplota preto bude mať iba 4 až 8°C, iba veľmi výnimočne pri zmenšenj oblačnosti bude okolo 10°C.

Pozor ale na chladné rána ! Už sa musíme pripraviť na rannú teplotu okolo 0°C. V nížinách od 4-3 °C, v dolinách, kotlinách a na severe bude teplota klesať pod nulu, až do -4°C.

Celkom iná bude situácia na našich horách. Tu bude príjemne slnečno. Oblakov iba minimálne, bez vetra, bez zrážok, s teplotou od 6 do 9°C.

 

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....