Inverzia nastupuje .

26.10.2014 9:20 | Autor: redakcia

 

Už v sobotu na mnohých miestach najmä západného Slovenska sme po celý deň mali zamarčené nízkou oblačnosťou a sychravo. Naopak, na strednom Slovensku bolo kúzelne slnečno a teplota dosiahla až 14 °C.

Nedeľa začína podobne a v podobnom duchu bude aj pokračovať.

Za takéto sychravé jesenné počasie v nižších polohách je zodpovedná tlaková výš, ktorá k nám zasahuje od severovýchodu.  Táto oblast vysokého tlaku vzduchu je veľmi mohutná a vydrží u nás ovplyvňovať počasie po celý nasledujúci týždeň. Znamená to, že nížiny budú stále viac a viac zabalené do nízkej oblačnosti alebo hmiel, ale na horách bude nádherne slnečno. Takýto inverzný charakter počasia je pre záver októbra typický.

Ale podrobnejšie ….

Nedeľa bude polojasná, v nižších polohách miestami zamračená nízkou oblačnosťou. Teplota dosiahne 9 až 14, pri celodennej nízkej oblačnosti iba 5 až 9°C.

Pondelok a utorok bude ešte šanca na slnečnú oblohu v nižších polohách, ale stále sa zrána a dopoludnia budú tvoriť hmly aleb osa zamračí nízkou oblačnosťou. Pri slnečnej oblohe od 9 do 14, pri hmle okolo 7 °C.

Od stredy až do konca týždňa bude v nižších polohách zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, iba ojedinele slnečno. Denná teplota preto bude mať iba 4 až 8°C, iba veľmi výnimočne pri zmenšenj oblačnosti bude okolo 10°C.

Pozor ale na chladné rána ! Už sa musíme pripraviť na rannú teplotu okolo 0°C. V nížinách od 4-3 °C, v dolinách, kotlinách a na severe bude teplota klesať pod nulu, až do -4°C.

Celkom iná bude situácia na našich horách. Tu bude príjemne slnečno. Oblakov iba minimálne, bez vetra, bez zrážok, s teplotou od 6 do 9°C.

 

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...