Počasie a záhrada.

14.10.2014 18:23 | Autor: redakcia

Profesionálni pestovatelia ovocia, zeleniny, ale aj kvetov pravidelne sledujú priebeh a predpovede počasia, pretože podľa počasia plánujú svoju prácu.

Počasie  vplýva oveľa intenzívnejšie na rastliny v okolí ako na nás. Tento rok sa výrazne podpíše aj pod kvalitu hrozna. Najskôr teplá zima, keď nevymrzli škodci, v lete zase vysoká vlhkosť a vyššie teploty boli ideálnou kombináciou na šírenie hubových chorôb a plesní. Teplé počasie prialo aj vývoku škodcov, ktorí potom vo veľkom ničili úrodu.  Vinári plačú  a obávajú sa nielen kvantity, ale aj kvality vína. Naopak, na juhu Slovenska  sa ešte aj na poliach a v záhradách vyskytuje paprika, ktorej teplé noci v októbri nebránia dozrievaniu plodov.

Aj jablká trpia na vysoký výskyt škodcov a múčnatku. Je ich síce dosť, ale kto nepostriekal, má problémy nájsť pekné jablko bez dierky po škodcoch.

Hubári sa nesťažujú. Tým teplé a vlhké počasie prinieslo hody. Dokonca sa, podľa mykológov, objavili aj také huby, ktoré už dlho v našich končinách nebolo vidno.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...