V Pacifiku je ďalší extra tajfún.

8.10.2014 19:22 | Autor: redakcia

Japonsko sa ešte celkom nezotavilo z následkov tajfúnu Phanfone a už Japonská meteorologická služba upozorňuje na hrozbu, ktorá súvisí s tajfúnom Vongfong. Dostatok teplej vody a iba jemný strih vetra dovolil tajfúnu zosilnieť už na  supertajfún, podľa stupnice hurikánov je to najvyšší stupeň č. 5 a vietor v ňom má  v týchto hodinách rýchlosť viac ako 280 km/h a nárazy okolo 350 km/h.

Tajfún spomaľuje a obracia sa zo západnej časti Pacifiku na sever. Aj keď jeho  trasa postupu  nie je presne známa, existuje niekoľko modelových návrhov jeho pohybu k Japonsku.  Japonskí meteorológovia očakávajú, že bude aj naďalej smerovať k centrálnemu Japonsku, kde by sa  silným vetrom, výdatnými zrážkami mohol prejaviť na pevnine na prelome tohto a budúceho týždňa.

Tlak v strede je 900 hPa, tajfún je najsilnejšia tropická cyklóna tohto roku na Zemi. Všetci kompetentní budú postup tajfúnu sledovať, pretože sa obávajú ďalších výrazných zrážok  v  Tokiu.  Pri tajfúne Phanfone tam spadlo 271 mm, tajfún  Vongfong má, žiaľ, všetky predpoklady, aby tento úhrn prekonal.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Keď fúka zo Sahary.

Keď fúka zo Sahary.

Viete, čo to je "lokálny vietor? Je to vietor,...

Lyžovačka? Ešte áno!

Lyžovačka? Ešte áno!

Aj keď už stále častejšie hľadíme do katalógov na letnú...

Drahší zdravý šalát.

Drahší zdravý šalát.

Ako vieme, počasie a aktuálne poveternostné podmienky vplývajú na náš...

Prší, prší….

Prší, prší….

Vo svete sa v uplynulých dňoch objavili problémy so zrážkami....