V Pacifiku je ďalší extra tajfún.

8.10.2014 19:22 | Autor: redakcia

Japonsko sa ešte celkom nezotavilo z následkov tajfúnu Phanfone a už Japonská meteorologická služba upozorňuje na hrozbu, ktorá súvisí s tajfúnom Vongfong. Dostatok teplej vody a iba jemný strih vetra dovolil tajfúnu zosilnieť už na  supertajfún, podľa stupnice hurikánov je to najvyšší stupeň č. 5 a vietor v ňom má  v týchto hodinách rýchlosť viac ako 280 km/h a nárazy okolo 350 km/h.

Tajfún spomaľuje a obracia sa zo západnej časti Pacifiku na sever. Aj keď jeho  trasa postupu  nie je presne známa, existuje niekoľko modelových návrhov jeho pohybu k Japonsku.  Japonskí meteorológovia očakávajú, že bude aj naďalej smerovať k centrálnemu Japonsku, kde by sa  silným vetrom, výdatnými zrážkami mohol prejaviť na pevnine na prelome tohto a budúceho týždňa.

Tlak v strede je 900 hPa, tajfún je najsilnejšia tropická cyklóna tohto roku na Zemi. Všetci kompetentní budú postup tajfúnu sledovať, pretože sa obávajú ďalších výrazných zrážok  v  Tokiu.  Pri tajfúne Phanfone tam spadlo 271 mm, tajfún  Vongfong má, žiaľ, všetky predpoklady, aby tento úhrn prekonal.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Čo sa deje vo svete.

Čo sa deje vo svete.

Počasie u nás je typicky letné. Slnko na oblohe popoludní...

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Výrazné ochladenie na konci týždňa

Konečne zmena ?!. Po dlhých dňoch a týždňoch sa nám...

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...