Predĺžený víkend.

14.11.2014 20:49 | Autor: redakcia

Ako ste spokojní s novembrovým počasím ? Niekto je spokojný, že máme stále teplo, iný je sklamaný, že ešte poriadne nemrzlo a sneh sa na zemi neudržal ani pár sekúnd, nebol totiž v nižších polohách žiaden.

Už niekoľko dní k nám prúdi od juhozápadu až juhu teplý vzduch. Naše územie sa nachádza na rozhraní dvoch mohutných tlakových útvarov. Jedným z nich je tlaková níž, rozsiahla a hlboká, so stredom neďaleko Britských ostrovov, na okraji ktorej je zvlnené frontálne rozhranie. Druhým tlakovým útvarom je mohutná oblasť vysokého tlaku vzduchu so stredom nad severnou časťou Ruska.

Sobota bude polooblačná až oblačná. Zrána a predpoludním sa v nižších polohách budú naďalej vyskytovať hmly, či bude zamračené nízkou oblačnosťou, ktorá sa môže ojedinele udržovať aj počas celého dňa. Denná teplota bude naďalej vysoká, od 11 do 15°C, na miestach s hmlou bude chladnejšie, okolo 9°C. Vietor bude silnejší na juhozápade, kde zafúka od juhovýchodu do 30, v nárazoch až okolo 55 km/h.

V nedeľu sa bude situácia meniť. Spočiatku bude prevažne oblačno, od západu až juhozápadu bude oblakov v priebehu dňa pribúdať a postupne sa aj rozprší na mnohých miestach Slovenska. Denná teplota sa bude udržiavať v intervale od 10 do 14 °C. Naďalej bude veterno na západe krajiny.

Aj pondelok bude oblačný až zamračený, s dažďom na mnohých miestach nášho územia, ale teplota bude v dôsledku zamračenej oblohy už nižšia, od 7 do 13 °C.

Už by ste chceli predsa len trošku chladnejšie počasie ? Dočkáte sa ! V druhej polovici týždňa k nám prenikne aspoň trošku chladného vzduchu. Ten sa prejaví aj na poklese nočnej teploty, keď by dokonca na severe a v dolinách a kotlinách sa v noci objaví slabý mráz. Cez deň bude teplota od 4-5 °C na severe po maximálne 10 °C na juhu.

Zatiaľ bude teda pokračovať teplé jesenné počasie, ktoré trvá netypicky dlho a už spôsobuje problémy prírode. Kvitnú typicky jarné kvety, ako napr. orgován, aj niektoré odrody jabloní opäť zakvitli.

 

 

 

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Počasie cez sviatky

Počasie cez sviatky

Čím nás prekvapia sviatočné dni?  Nad našimi hlavami bude prevládať...

Marcové výrazné ochladenie!

Marcové výrazné ochladenie!

Vpád arktického vzduchu: Ako si môžme na priloženej aktuálnej mape...

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Cyklón Dumazile vyčíňal pri Madagaskare

Kde sa sformoval a čo priniesol? Tropická búrka (neskôr tropická cyklóna)...

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Meteorologická jar začala najchladnejším ránom!

Zima naplno udrela v jej závere V studenom, pôvodom arktickom...